Seznamte se s některými z nejkrásnějších údolí, která stojí za prozkoumání.
Údolí Plakánek: Cesta časem
Údolí Plakánek, zasazené do srdce Českého ráje, je jedním z nejkouzelnějších a historicky nejbohatších údolí v regionu. Skalnaté, borovými lesy obklopené údolí se táhne od hradu Kost kolem klidného rybníka Obora až do malebné vesničky Střehom. Údolí pojmenované po rodu Plakánků, kteří zde v 17. století za Heřmana Černína vyráběli dřevěné uhlí, je živým svědectvím své bohaté minulosti.
Návštěvníci mohou obdivovat zachovalý vodní mlýn u Střehomi a historickou studánku Roubenku, slavně zmiňovanou v básních Fráni Šrámka. V údolí se nachází také několik pískovcových lomů, které dodaly kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela. Směrem k obci Vesec u Sobotky se táhne Malý Plakánek, úzká skalnatá rokle.
Návštěva údolí Plakánek není úplná bez projití naučné stezky Údolí Plakánek. Na 10,5 km dlouhé stezce, která začíná u soboteckého hřbitova na úbočí vrchu Pelánek, je 11 naučných zastavení, která odhalují tajemství bývalého Kosteckého panství.
Údolí Svatojánských proudů: Útočiště raftařů
Mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou leží hluboké, příběhem opředené údolí Svatojánských proudů. Oblast, která byla kdysi domovem divokých vltavských peřejí, jež byly výzvou i pro ty nejodvážnější raftaře, je opředena historií a dobrodružstvím. Divoký úsek Vltavy, pojmenovaný podle sochy svatého Jana Nepomuckého vztyčené v roce 1722, si získal popularitu mezi světovými válkami a přilákal na své břehy první trampské osady.
Přestože při stavbě Štěchovické přehrady byly peřeje i osady zatopeny, trampové se sem vrátili a stavěli zde chaty a sruby, včetně proslulé osady Ztracenka. Dnes se údolím proplétá 10 km dlouhá naučná stezka, která nabízí interaktivní prvky a fascinující historické poznatky.
Porta Bohemica: Majestátní brána Čech
Porta Bohemica neboli Brána do Čech je úchvatné kaňonovité údolí, kterým řeka Labe protéká do Českého středohoří. Údolí, které se nachází 10 km po proudu od Litoměřic, je lemováno skalnatými svahy a vytváří úchvatnou krajinu s hlubokým říčním údolím protínajícím vrchovinu.
Za panoramatickými výhledy se vydejte na kopce Kalvárie, Hrádek, Malá Vendula na pravém břehu a na Dobrý vrch a vyhlídku Mlynářův kámen na levém břehu. Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat Porta Bohemica, je z paluby lodi plující mezi Ústím nad Labem a Litoměřicemi. Nedaleko se na rozsáhlých vinicích pěstuje ceněné žernosecké víno, které je vyhlášené jako jedno z nejlepších v Čechách.
Rokle Kamenice: Skrytý klenot
Na území Národního parku České Švýcarsko se nachází soutěska Kamenice, která je jedinečnou přírodní atrakcí. V horním úseku Divoké soutěsky najdete stezky zavěšené na železných lávkách nad řekou, které se klikatí mezi peřejemi, padlými kmeny a balvany. Dramatické skalní stěny často padají přímo do vody.
V dolní části Tiché neboli Edmundovy soutěsky zůstává scenérie podobně dramatická, ale stezka přechází do tunelů vytesaných do pískovcových skal italskými dělníky. Tento inženýrský zázrak nabízí jedinečný způsob, jak prozkoumat drsnou krásu soutěsky.
Labský důl: Ledovcové mistrovské dílo
Údolí Labského dolu, 8 km dlouhý ledovcem vytesaný zázrak nedaleko pramene Labe, patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Divoké údolí, které spojuje Špindlerův Mlýn s pramenem Labe, se vyznačuje strmými sráznými stěnami a četnými vodopády, včetně známých Pančavského a Labského vodopádu. Díky své dramatické krajině je nepřehlédnutelným cílem milovníků přírody i dobrodruhů.
Vydejte se za dobrodružstvím
Každé z údolí nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás, historického významu a příležitostí k objevování. Ať už hledáte klidné útočiště, romantický únik, nebo dobrodružnou cestu, tato údolí slibují nezapomenutelné zážitky. Sbalte si tedy kufry, obujte turistické boty a vydejte se do našich nejkrásnějších údolí na okouzlující cestu přírodou a historií.
Zdroje: idnes.cz, hradec.rozhlas.cz, toulave-slapoty.cz