Vojenská opevnění lze najít prakticky po celém Česku, měla totiž sloužit na obranu proti okolním nepřátelsky naladěným státům, ať už šlo o Německo, Rakousko, Polsko či Maďarsko. Vznikala těžká i lehká opevnění i dělostřelecké tvrze. Některé objekty mají dokonce status kulturní památky, například dělostřelecká tvrz Dobrošov, Bouda či Hanička, ale i celá řada pěchotních srubů a lehkých opevnění. Pojďme si některé bunkry a řopíky z 30. let představit, poradíme vám, jak se k nim nejlépe dostat.

Opevnění Hlučín-Darkovičky

Zdroj: Youtube

Opevnění v Moravskoslezském kraji je ceněno nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. Jde o významnou vojensko-technickou památku, která zahrnuje pěchotní sruby Obora, Alej a Orel a jeden lehký objekt.

Celý areál je součástí stezky technických atraktivit v regionu, známé jako Technotrasa. Ta propojuje zajímavé industriální památky Moravskoslezského kraje, kterých je aktuálně 35. Areál se nachází mezi Darkovičkami a Hlučínem. Před ním lze zaparkovat auto a pak se vydat na naučnou stezku kolem jednotlivých pevností, která je značena zelenou barvou a je dlouhá necelých sedm kilometrů. Je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

Areál je přístupný v době od května do září. Neobjednané skupiny sem mohou zavítat o víkendech a svátcích v době od 11 do 17 hodin, během letních prázdnin je provozní doba rozšířena i na úterý až pátek, kdy je otevřeno od 10 do 16 hodin.

Bunkry v Jestřebích horách

Hřeben Jestřebích hor v Královéhradeckém kraji je doslova posetý řopíky i dělostřeleckými sruby. Soustavě pevností se říká Odolovský pevnostní uzávěr. Asi nejznámějším objektem je pěchotní srub T-S 26, ve kterém je zároveň během sezony přístupné vojenské muzeum.

Ke srubu, který se nachází nad vsí Odolov, můžete vyrazit v rámci pěkné vycházky vhodné i pro děti. Od hospody U Lotranda je srub vzdálený přibližně 400 metrů. Trasa vede kolem památníku osvobození, a to po zelené turistické znače.

Vojenské muzeum se veřejnosti otevírá od května. V květnu, červnu, září a říjnu je srub přístupný poslední víkend v měsíci, a to v sobotu od 10 do 16 hodin a v neděli od 10 do 13 hodin. V červenci a srpnu je pak muzeum v provozu každý víkend v měsíci od 10 do 17 hodin.

Řopík Honzík na Lipně

Také na jihu Čech lze narazit na československá opevnění, například na řopík Honzík. Objekt lehkého opevnění vzor 37 se nachází v kempu Soumarský most. Díky nadšencům, kteří se o něj starají, v něm uvidíte znehodnocené zbraně, ale kdo chce, může si pod dohledem průvodce vyzkoušet i střelbu ze vzduchovky nebo hod cvičným granátem. Komentované prohlídky se zde konají od května do září, vždy o víkendech v době od 10 do 16 hodin, po telefonické domluvě i jindy.

Přestože tento a další okolní bunkry měly v roce 1938 chránit naši zem před německou agresí, nakonec paradoxně posloužily v květnu 1945 Němcům, kteří objekty využili ke zpomalení postupu Američanů. Než byli z bunkrů vyhnáni, stačili ještě vyhodit do vzduchu Soumarský most.

Unikátní turistické cíle

Po celém Česku lze narazit na stovky malých bunkrů i velkých betonových pevností. Všechny spojuje jedno – měly nás chránit před nepřáteli. Jsou tichou připomínkou bojů, které se nikdy nestaly. A hlavně svědkem pohnuté historie Československa. Díky odhodlání řady nadšenců jsou z nich dnes zajímavé turistické atrakce, které lákají k prohlídce nejen milovníky historie.

Zdroje: muzeumsmropik.wbs.cz, regiontourist.cz, szm.cz