Pozoruhodný kámen se stal přitažlivou atrakcí pro turisty, zejména pro rodiny, které hledají jedinečné zážitky ve světě přírody.

Zdroj: Youtube

Charakteristické tóny

Troubící kámen měří přibližně 3,5 metru na délku, 2,5 metru na šířku a je vysoký 1 metr. Nejzajímavějším prvkem jsou dva otvory umístěné na jeho horní straně. Nejedná se o pouhé přírodní útvary, ale předpokládá se, že byly vytvořeny záměrně.

Když se do jednoho z otvorů foukne vzduch, ozve se charakteristický, hlasitý troubivý zvuk, který se rozléhá po okolních údolích. Díky této jedinečné vlastnosti se kámen stal zajímavou turistickou atrakcí, i když dosáhnout správného zvuku je náročné, protože pouhé fouknutí do otvorů nezaručuje vydání žádaného tónu.

Nejasný původ

Původ troubícího kamene a účel vytesaných otvorů zůstávají předmětem spekulací a legend. Podle jedné z populárních pověstí kámen upravili Turci během své okupace regionu. Rozsáhlá a nepřehledná údolí představovala navigační problém, což je přimělo k vytesání otvorů a použití kamene jako signalizačního zařízení nebo ke svolávání shromáždění. Podle jiné verze místní obyvatelé vytvořili otvory, aby varovali před blížícími se Turky.

Záhadný letopočet

K tajemství kamene přispívá i letopočet vytesaný do jeho severozápadní stěny. Nápis by se dal přečíst jako 1194 nebo 1794, ale ani jedno z těchto dat nemá významnou historickou souvislost se Sucháněm nebo známými událostmi. Interpretace čísla 1194 v kontextu islámského kalendáře (který začíná rokem 622) však vede k roku 1572, tedy k době, kdy na Slovensku existoval turecký vliv a nájezdy. Tuto souvislost naznačuje použití dvojtečky na rytině, což je zvyk spojený s tureckým ciferníkem.

Kromě toho je na skále vytesán vzor, o němž se předpokládá, že je směrovou značkou, což se dále připisuje přítomnosti Turků v oblasti.

Neobvyklý hudební nástroj

Troubící kámen přitahuje návštěvníky nejen pro své neobvyklé hudební vlastnosti, ale také pro záhady obestírající jeho historii a vznik. Z obce Sucháň vede ke kameni naučná stezka, která nabízí příjemný pěší výlet nebo projížďku na kole, jež zabere přibližně hodinu a půl. Po cestě se na informačních panelech dozvíte zajímavosti a legendy o tomto tajemném kameni.

Zdroje: krasaslovenska.sk, vypadni.sk, kamnavylet.sk