Tento film nejenže odhalil život na českém venkově, ale také proměnil Hoštice v město snů pro mnohé turisty a filmové nadšence, které přilákal jeho nečekaný úspěch.

Zdroj: Youtube

Náves nedotčená časem

Trilogie se proslavila svým humorem a nezapomenutelnými hláškami, čímž si získala stálé místo v srdcích diváků i v české filmové historii. Díky pokračováním "Slunce, seno a pár facek" a "Slunce, seno, erotika" si Hoštice u Volyně vybudovaly reputaci poutního místa pro fanoušky, kteří zde hledají stopy svých oblíbených postav.

I desítky let po premiéře prvního filmu si Hoštice uchovávají svůj filmový šarm, a náves zde zůstává v mnohém nezměněna.

Ochrana soukromí v Hošticích

Jedním z nejnavštěvovanějších míst jsou domy rodin Škopkových a Konopníkových, které ani po letech nepřestávají přitahovat davy turistů. Dům Škopkových ovšem skoro neuvidíte. Režisér Zdeněk Troška pro TN.cz uvedl, že kvůli neustálému zájmu návštěvníků, kteří se snažili nahlédnout do jejich soukromí, byli majitelé nuceni původní zelená vrata odstranit a zvýšit zeď. Dům totiž nebyl během natáčení obydlen a současní vlastníci nejsou nadšeni z nevyžádané pozornosti.

Zámek a kravín s novou tváří

Přesuneme-li se k zámku, který ve filmu sloužil jako radnice a kde úřadovala poněkud excentrická sekretářka Evík, spatříme po dokončení rekonstrukce novou červenou fasádu. Bohužel je však přístup do areálu zámku zakázán.

Možná nejhmotnějším spojením se ságou "Slunce, seno" je skanzen "Ranč Šimona Pláničky", nacházející se na místě bývalého kravína. Návštěvníci se zde mohou ponořit do filmového světa skrze exponáty, jako je motorka Vency Konopníka nebo mobilní postel babičky Škopkové.

Kultovní zastávka

Hláška "Hoštice, ale nezastavujeme, máme zpoždění, vystoupíte si až ve Volyni!" je asi každému známá. Zastávka, kde vlak vždy jenom přibrzdil a lidé z něj museli vyskakovat, je sice zrekonstruovaná, ale stále vypadá podobně jako ve filmu.

"Nyní tam stojí nová, krásně vymalovaná. Stará byla plechová, tenkrát ji vzala vichřice, vítr se do ní opřel a hodil ji přes silnici na mez. Někdo ji tam viděl, přijel a odvezl si ji," popsal příhodu Zdeněk Troška pro Deník.cz. Kdo si vzácný "suvenýr" odvezl, se však nepodařilo zjistit.

Troškova lavička

Kousek za Hošticemi, směrem k lesu, se nachází vyhlídkové místo “Troškova lavička“, které nabízí panoramatický výhled na celou vesnici, podobně jako ve filmu. Po návštěvě všech těchto ikonických míst doporučujeme zastavit se v hostinci U Miluny a ponořit se do vzpomínek na legendární trilogii, která Hoštice u Volyně zapsala do srdcí diváků po celé České republice.

Zdroje: denik.cz, tn.nova.cz, cestovinky.cz