Letos se Velikonoce konají od 29. března do 1. dubna a už teď je příprava velikonočních trhů v plném proudu. Jsou ukázkou přetrvávajících zvyků a mezi lidmi jsou velmi oblíbené. Kde všude se uskuteční?

Praha a střední Čechy

Zdroj: Youtube

Staroměstské náměstí v Praze ožije velikonočními trhy v době od 16. března do 7. dubna. Zde, ve stínu starobylých staveb, má jarní trh zvláštní atmosféru. Už tradičně zde bude středobodem velikonočně nazdobená bříza plná stužek a pestrobarevných vajíček. Vzduch bude provoněný velikonočními perníčky, svařeným vínem i domácími klobásami. Na pódiu vystoupí řada tanečních folklorních souborů z Česka i zahraničí. A samozřejmě nebudou chybět ukázky starých řemesel typických pro jarní období.

Historií opředený hrad Křivoklát otevírá své brány od 29. do 31. března třídenní akcí známou jako Knížecí Velikonoce. Program v sobě snoubí kouzlo tradičního jarmarku s podívanou na vystoupení kejklířů, kouzelníků a folklorních souborů. Zámek vyzdobený speciálně pro tuto příležitost nabízí jedinečnou kulisu pro cestu za českými velikonočními tradicemi. Pro malé návštěvníky bude připravený zábavný program skupiny Miš & Maš.

Východní Čechy

V Hradci Králové velikonoční slavnosti vdechnou život Adalbertinu a Žižkovým zahradám 25. až 28. března. Návštěvníci se zde mohou procházet mezi stánky obtěžkanými jarním zbožím a dekoracemi, zatímco řemeslníci budou předvádět složitosti lidových řemesel. Akce je každoročně pastvou pro smysly a nabízí směs slaných i sladkých dobrot. Díky interaktivním workshopům si budou moci děti vyzkoušet zdobení velikonočních vajíček, pletení pomlázek a podobně.

Pardubické zámecké nádvoří ožije velikonočním jarmarkem 24. března a bude oslavovat řemeslný um. Dřevěné hračky, krmítka pro ptáky a složitě navržená velikonoční vajíčka ukáží zručnost místních řemeslníků. Stánky nabídnou velikonoční pokrmy a dekorace i výrobky pardubických středoškoláků. Děti se budu moci zapojit do výtvarných dílen i různých her a soutěží. Zručný řemeslník dá nahlédnout do tajemství ruční výroby dýmek a fajfek a svůj um předvede i řezbář, který se pyšní dvojnásobným titulem mistra světa. Na valech pak bude připravena Velikonoční stezka, díky které lidé poznají pozoruhodné zvyky spojené s oslavou příchodu jara.

Západní Čechy

Plzeňský velikonoční trh spojuje kulinářské požitky s kulturním vzděláním. Návštěvníci se mohou od 21. března do 1. dubna naučit plést pomlázku, proniknout do výroby svíček nebo zvládnout základy malování vajíček. Své řemeslo předvede umělecký kovář. Historický kolotoč a minifarma zase poskytnou zábavu pro mladší návštěvníky.

V Karlových Varech ožijí velikonočními a jarními oslavami Smetanovy sady, a to v době od 28. března do 1. dubna. Trh nabídne řadu dekorací, hraček a řemeslných výrobků. Na své si přijdou také milovníci tradičních a francouzských kulinářských specialit. Jarní atmosféru umocní doprovodný program.

Severní Čechy

Ve dnech 23. a 24. března se areál zámku Sychrov promění v rušné tržiště, kde se představí více než sto stánků překypujících řemeslnými výrobky a jarními poklady. K vidění budou velikonoční vajíčka, dekorace, svíčky a skleněné výrobky, to vše na pozadí rozlehlého zámeckého parku. Vzduchem budou rezonovat melodie folklorního souboru Horačky, zatímco zámecká kaple s velikonoční výzdobou otevře své dveře veřejnosti, aby jedinečným způsobem umožnila nahlédnout do duchovní podstaty svátků.

Srdce Liberce bude duchem Velikonoc pulzovat od 22. do 31. března. Náměstí Dr. Edvarda Beneše před radnicí se stane centrem dění, kde se představí místní taneční a pěvecké dětské soubory. Zvláštní důraz bude kladen na aktivity pro rodiny s dětmi, o nezapomenutelný zážitek pro návštěvníky všech věkových kategorií se postarají workshopy i divadelní představení. V prostorách radnice pak bude připravena výstava, která představí umělecké ztvárnění velikonočních a jarních dekorací.

Jižní Čechy

Táborské Žižkovo náměstí zve 23. března k účasti na dni plném folkloru, pouličního divadla a spousty stánků. Velikonoční jarmark, který je proslulý svou jedinečnou atmosférou, nabízí hluboký ponor do tradičních zvyků a možnost ochutnat nejrůznější místní pochoutky.

Od 29. do 31. března ožije velikonočními oslavami i areál zámku Blatná. Uprostřed historické elegance mohou návštěvníci nakupovat sezónní výrobky, zapojit se do workshopů a poslechnout si živou hudbu. Zámek a jeho park, kde žijí daňci a oblíbené zámecké alpaky, poskytují klidné útočiště a sváteční zážitek umocní speciální velikonočně laděné prohlídky.

Morava

Ostravský velikonoční trh, který se koná od 25. do 29. března, oslní propracovanou výzdobou a téměř dvoumetrovým velikonočním vajíčkem v centru. Na Masarykově náměstí vyroste jarní bylinková zahrádka, uskuteční se výstava hospodářských zvířat a nebudou chybět ukázky tradičních řemesel. Kulinářská nabídka trhu, včetně sezónních specialit a zeleného piva, slibuje pastvu pro smysly.

Na opavském Horním náměstí se od 15. do 17. března koná velikonoční trh, na kterém se mísí nakupování a gastronomie s bohatým kulturním programem. Poslední den trhu se uskuteční tradiční vynášení Morény, symbolický akt vítání jara, který vrcholí průvodem k řece Opavě.

Velikonoční atmosférou bude od 22. do 31. března dýchat i Brno. Náměstí Svobody zaplní stánky s tematickým zbožím, občerstvením i dobrým vínem. O hudební kulisu se pak postarají folklorní soubory a cimbálovky.

Za hanáckým folklorem budete moci vyrazit na olomoucké Horní náměstí, kde se velikonoční trhy uskuteční v době od 22. března do 1. dubna. Nabídnou pletení pomlázek, malování kraslic i možnost ochutnat místní pivo. Vystoupí řada cimbálových muzik i populární skupina Fleret.

V době od 27. do 28. března zaplní velikonoční stánky také náměstí Míru ve Zlíně. Kromě tradiční nabídky řemeslných výrobků a velikonočních dekorací bude jarmark doplněn i o bohatý kulturní program. Pro děti budou připraveny kolotoče, velikonoční dílničky i malování na obličej. Budou si moci vyzkoušet také kovářské řemeslo.

Velikonoční trhy se však uskuteční i na dalších místech, nabídka je opravdu široká. Jarmarky spojené s vítáním jara poskytují nejen platformu pro řemeslníky a umělce, ale také podporují pocit sounáležitosti.

Zdroje: kudyznudy.cz, ceskevylety.cz, prozeny.blesk.cz