Unikátní secesní tančírna je podmanivá stavba s bohatou historií, která okouzluje návštěvníky již více než sto let. Její unikum je i v tom, že stojí v lese.

Zdroj: Youtube

Tančírna v lesích

Příběh Tančírny začíná v roce 1906, kdy byla postavena u bývalé solné stezky v malebném Račím údolí nedaleko Javorníku. Původně sloužila jako oblíbený výletní cíl místních obyvatel. Navíc se stala centrem sobotní zábavy a nedělních koncertů doprovázených čajem, čímž se stala nedílnou součástí společenského života obce.

Nádherná secesní budova, postavená na místě staré dřevěné parní pily, stojí uprostřed nádherného parku zdobeného okrasnými květinami, skalkami a rododendrony. V dobách největšího rozkvětu patřila k objektu nejen hlavní budova hostince a restaurace, ale také domek pro čeledína, stáje pro koně a svérázná restaurace "Jägerstube" přestavěná z bývalé prádelny a pekárny. V té době se v celém údolí nacházelo až pět restaurací, které vytvářely živou atmosféru.

Vizionářský mecenáš

Klíčovou roli při zadání stavby Tančírny v letech 1906–1907 sehrál vratislavský biskup kardinál Jiří Kopp. V přízemí se nacházely dva odlišné prostory: severní část s kuchyní a výčepem a jižní část, kde se nacházel sklad a dvě obytné místnosti. Taneční sál obklopovala dřevěná veranda, kam výtah dopravoval připravené pokrmy a nápoje. Hosty vítal prostorný, dobře osvětlený sál postavený ze dřeva a skla, což svědčí o pokrokovosti doby, neboť celý taneční sál byl již v té době elektrifikován.

Bouřlivá doba a naděje na obnovu

Po druhé světové válce čekalo Tančírnu období úpadku, které ještě zhoršila jeho poloha v Sudetech. Přesto odolnost budovy vydržela navzdory nedostatku zdrojů a pracovních sil.

Skutečná rána přišla v roce 1954, kdy byla Tančírna znárodněna, což vedlo k častým změnám vlastníků včetně Československých státních lesů, Jednotného zemědělského družstva a Československých státních drah. Od roku 1954 do roku 2006 budova postupně chátrala.

Zlom však nastal, když se vlastníkem stala obec Bernatice, která zahájila náročnou obnovu. Proměna je ohromující. Přízemí nyní slouží jako půvabné turistické zařízení s kavárnou, toaletami a malým informačním centrem o Rychlebských horách. Samotný sál byl pečlivě zrestaurován, původní tesařské práce byly s láskou opraveny a okna opět zdobí zářivé barvy. Dřevěná veranda láká návštěvníky k odpočinku a nasávání okolního prostředí. Na místo prvků, které nebylo možné zachránit, byly použity kvalitní repliky, čímž byla zachována autenticita budovy. Dřevo a sklo hrají v celkovém designu i nadále významnou roli.

Znovuzrození kulturního významu

V posledních letech došlo k oživení Tančírny, která přijala svou původní roli kulturního centra v odlehlém koutu země. Opět se zde konají koncerty, které sdružují lidi, aby se společně bavili hudbou. Návštěvníci se scházejí u kávy, čímž vytvářejí pocit společenství, a prozkoumávají nedaleké lesy, a navazují tak kontakt s přírodou.

Tančírna je důkazem toho, jak důležité je zachovat historické poklady a vdechnout jim nový život. Připomíná nám krásu, kterou lze nalézt, když se spojí nadšení jednotlivci, aby zachránili kus minulosti a proměnili ji v živoucí klenot současnosti.

Zdroje: tvarchitect.com, region.rozhlas.cz, kudyznudy.cz