Přinášíme vám pohled na některá z osobitých míst, která ukazují, proč by se svět měl vydat právě k nám.
Ohnivec: Skrytý geologický poklad
V malebné oblasti Českého Švýcarska, za známou Pravčickou bránou, leží další vzácný geologický div zvaný Ohnivec. Skalní útvar, který se vyznačuje paprskovitými rýhami způsobenými pravděpodobně úderem blesku, byl objeven v 90. letech 20. století. Předpokládá se, že je starý několik tisíc let. Nepodobá se žádnému jinému nalezenému na světě. Zatímco přesná poloha je kvůli ochraně před poškozením utajována, model ve skutečné velikosti je vystaven v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.
Muzeum skla a bižuterie
Česká republika je proslulá vynikajícím sklářským a šperkařským uměním. V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se nachází unikátní sbírka, která nemá ve světě obdoby. Představuje všechny druhy bižuterie roztříděné podle materiálu, technologie a sortimentu, včetně vzácných kusů ze zahraničí, a je tak nepřehlédnutelným místem pro nadšence i sběratele.
Potrubní pošta
Pod rušnými ulicemi Prahy se skrývá skrytý klenot, který kdysi sloužil jako páteř městského komunikačního systému – potrubní pošta. Letoc oslaví 125. výročí svého veřejného provozu a je nejzachovalejší potrubní poštou na světě. Přestože byl její provoz po povodních v roce 2002 ukončen, je dokladem inovativní městské infrastruktury Prahy.
Větrný mlýn
Větrný mlýn v Ruprechtově u Vyškova je pro milovníky technických památek jako stvořený. Po ničivé vichřici v roce 1882, která zničila jeho původní lopatkový pohon, byl vybaven Halladayovou turbínou – v roce 2009 bylo potvrzeno, že jde o jediný mlýn svého druhu poháněným touto turbínou na světě. Dnes větrný mlýn slouží nejen jako historická památka, ale pořádají se zde také výstavy, společenské akce, svatby a je zde i možnost ubytování.
Strahovský stadion
Strahovský stadion v Praze, který drží titul největšího stadionu na světě, má ohromující kapacitu 250 000 diváků a 56 000 míst k sezení. Od března 2003 jsou jeho rozlehlé betonové tribuny uznány za kulturní památku České republiky. Obrovský rozsah a historický význam stadionu z něj činí architektonický zázrak.
Kamencové jezero
Kamencové jezero v Chomutově je unikátní geologický útvar, který nevznikl působením přírodních sil, ale jako náhodný výsledek lidské činnosti. Jezero, které vzniklo zatopením dolů, v nichž se v letech 1558 až 1785 těžil kamenec a síra, má rozlohu přibližně 16 hektarů a jde o jediné kamencové jezero na světě. Jeho voda, která svým složením nepodporuje žádný organický život kromě prvoků, přesto nabízí zdraví prospěšné účinky, které lákají návštěvníky hledající léčebné zážitky.
Tyto lokality jsou jen letmým pohledem na obrovské množství unikátních a celosvětově významných míst, která se nacházejí v Čechách a na Moravě. Každá z nich nabízí jedinečný příběh a příležitost proniknout do aspektů lidské vynalézavosti, přírodních krás a historické památky, díky čemuž si zaslouží celosvětovou pozornost a místní hrdost.
Zdroje: idnes.cz, kudyznudy.cz, prozeny.cz