Myšlenka postavit hrad napadla bývalého zedníka Jana Švece, když se blížila jeho padesátka. Vášnivý myslivec a rodák z Kváskovic původně uvažoval o stavbě myslivecké chaty, ale jeho nadšení pro šerm ho inspirovalo k ambicióznějšímu projektu – stavbě hradu. Pro projekt vybral kopec za vesnicí.

Unikátní stavba

Zdroj: Youtube

Stavba Švecburgu začala v roce 2005 ze zdrojů získaných z okolí. Kameny pocházely z nedalekých polí a symbolizovaly organické spojení hradu s jeho prostředím. S pomocí přátel z mysliveckého kruhu se vize během dvou let zhmotnila do podoby nejmenšího a nejmladšího hradu v zemi.

Hrad se pyšní dvěma věžemi a dvěma místnostmi. Kromě toho zde můžete obdivovat kamenný přístřešek s lavičkou, výklenkovou kapličku svatého Huberta a pevné hradební zdi.

Návrat do historie

Ačkoli je Švecburg malý, nepostrádá půvab ani autenticitu. Hrad se pyšní vlastním erbem a praporem. Jan Švec si užívá své role hradního pána, obléká se do dobových kostýmů v červeno-žlutých barvách a účastní se šermířských turnajů a historických rekonstrukcí. Navzdory nákladům je hrad dílem lásky, které Janu Švecovi, přináší nesmírné uspokojení.

Otevřená hradní brána

Švecburg není jen osobním útočištěm, ale i živým komunitním centrem. Jan Švec s velkou radostí hostí návštěvníky, zejména děti z místních mateřských škol, které se v areálu zapojují do hravých bitev a hledání pokladů. Hrad pořádá různé akce i pro dospělé, a začleňuje se tak do kulturního života v oblasti. Zatímco hlavní budova je veřejnosti přístupná celoročně, věž zůstává z bezpečnostních důvodů uzamčena.

Splněné sny

Unikátní projekt dokazuje, že nikdy není pozdě začít realizovat své sny, a že s dostatečným nadšením a podporou přátel lze dosáhnout zdánlivě nemožného. Švecburg tak stojí nejen jako památka moderní doby, ale i jako inspirace pro všechny, kdo sní o velkých věcech.

Zdroje: objevim.cz, fungate.cz, mujrozhlas.cz