Cesta za záhadným objevem začala před 12 lety, kdy archeologové identifikovali schody v etruském stylu vytesané do zdi pod vinným sklepem. Objevili labyrint tunelů, jeskyní a velkých komor se stěnami, které se svažovaly vzhůru a tvořily pyramidální tvar. Když se vydali hlouběji do podzemního bludiště, jejich údiv rostl.

Zdroj: Youtube

Archeologická záhada

Profesor David B. George ze St Anselm College a Claudio Bizzarri, spoluředitel Parco Archeologico Ambientale dell'Orvietano (PAAO), líčí své první reakce: "Objevili jsme to před několika lety a stále netušíme, o co jde. Víme však, co to není. Nejedná se o lom; jeho stěny jsou příliš dobře opracované. A není to ani studna či cisterna".

Tajemná civilizace

Objev se nepodobá žádnému jinému, který byl dosud připisován Etruskům, kteří zůstávají v historii záhadou. Etruskové, kteří vznikli jako vyspělá kultura kolem roku 900 př. n. l. ve střední Itálii, zavedli do Evropy a Středomoří umění, jemné zpracování kovů, obchod a písmo. Jejich společnost se však neudržela, a nakonec splynula s Římskou říší, po níž zůstaly jen fragmenty jejich kultury.

Objevené podzemní pyramidy, v italštině známé jako "cavitá", mají charakteristickou formu. Mají úzký vrchol, který se postupně svažuje ke čtvercové základně. Přestože účel staveb zůstává nejasný, archeologové učinili významný pokrok v pochopení jejich původu.

Tajemství pod městem

Vykopávky dosáhly hloubky přibližně 15 metrů, ale velká část lokality byla ve starověku záměrně zasypána, což tajemství pyramid zakrylo. Při odstraňování výplňového materiálu se objevily četné artefakty. Bylo objeveno více než sto padesát nápisů v etruském jazyce a zajímavá řada architektonických a dekorativních terakotových předmětů.

Claudio Bizzarri předpokládá, že pod městem Orvieto se může skrývat nejméně pět podobných pyramid, což prohlubuje tajemství obklopující zdejší podzemní divy.

Otázky zůstávají

Otázka účelu staveb zůstává otevřená a objevují se různé teorie, od náboženského významu až po funkci hrobek. "S největší pravděpodobností odpověď čeká na dně. Problém je v tom, že nevíme, jak moc musíme kopat, abychom se tam dostali," poznamenal Bizzarri.

Zatímco se badatelé nadále noří do hlubin orvietského sklepa, jedno je jisté – etruské pyramidy jsou svědectvím o přetrvávajících záhadách naší dávné minulosti a nabízejí lákavé stopy k civilizaci, která se stále vymyká úplnému pochopení. S každou odkrytou vrstvou se přibližujeme k odhalení tajemství ztracené kultury a jejích úctu vzbuzujících výtvorů pod zemským povrchem.

Zdroje: strangesounds.org, nbcnews.com, ancient-origins.net