V bažinatých oblastech jižního Iráku žije komunita známá jako Ma'dan neboli bahenní Arabové, která je toho pozoruhodným příkladem. Již více než 6 000 let si staví domy z rákosu na plovoucích ostrovech. Jde o důkaz jednoduchosti a vynalézavosti v architektuře.

Lidé kmene Ma'dan, usazeného na soutoku řek Tigris a Eufrat, si zachovali životní styl, který se po tisíciletí v podstatě nezměnil. Jejich existence je úzce spjata s bažinami, kde si z hojného rákosí a trávy qasab staví plovoucí obydlí známá jako tuhul.

Zdroj: Youtube

Technické zázraky bažin

Rákosové domy jsou nejen zázrakem tradiční architektury, ale také symbolem odolnosti a přizpůsobivosti. Dům Ma'dan, postavený zcela bez použití hřebíků, dřeva nebo skla, lze postavit za pouhé tři dny pomocí technik předávaných z generace na generaci. Stejně pozoruhodná je i mobilita staveb – lze je rychle rozebrat a znovu sestavit v závislosti na měnící se hladině vody.

Kultura pohostinnosti a úcty

Komunita Ma'dan je proslulá svou mimořádnou pohostinností. Jejich domy pro hosty neboli mudhify jsou otevřené všem a ztělesňují hluboce zakořeněnou tradici cti a štědrosti. Vznešený kulturní rys se bohužel stal během režimu Saddáma Husajna terčem, což vedlo k tvrdému pronásledování a téměř zničení jejich způsobu života.

Největší výzvě čelili Ma'dánci během povstání proti Saddámu Husajnovi v roce 1991. Irácká vláda vysušila bažiny, čímž zničila křehký ekosystém a donutila Ma'dány opustit domovy svých předků. Ekologická a kulturní katastrofa vedla k drastickému poklesu jejich populace a téměř k zániku tradičního způsobu života.

Obnova rajské zahrady

Pád režimu Saddáma Husajna v roce 2003 znamenal pro Ma'dány a jejich bažiny začátek pomalé obnovy. Úsilí vedené organizacemi jako Nature Iraq, v jejichž čele stojí obětavý irácko-americký hydroinženýr, se zaměřilo na obnovu bažin a oživení tradičních ma'danských zvyků. Iniciativy symbolizují naději pro komunitu, která se snaží získat zpět své dědictví, a pro ekosystém na cestě k obnově.

Udržitelný život

Jednoduché, ale účinné architektonické postupy v Ma'danu nám připomínají, že udržitelnost nemusí vždy vyžadovat moderní technologie. Rákosové domy, postavené z materiálů, které poskytla příroda, a navržené tak, aby fungovaly v souladu s prostředím, nabízejí cenné poznatky o udržitelných způsobech bydlení, které obstály ve zkoušce času.

Zdroje: hasanjasim.online, architectureindevelopment.org, themindcircle.com