Některá místa jsou spojena s pozitivní energií, jiná vyvolávají spíše tísnivé pocity. Jedno je však jisté – všechna mají svůj příběh, který stojí za to poznat.
Panenský Týnec: Místo s léčivou energií
Panenský Týnec, malebné městečko založené ve 13. století pány ze Žerotína, se pyšní nedostavěným gotickým chrámem, jehož mohutné kamenné zdi ukrývají tajemnou sílu. Chrám patří mezi nejmystičtější místa v České republice. Významný psychotronik Stanislav Brázda zde změřil pozitivní energetickou zónu číslo 8, což je jedna z nejsilnějších uzdravujících zón vůbec. Zóna svým tvarem připomíná kříž a návštěva místa je doporučována zejména lidem, kteří trpí depresemi nebo mají sklony k sebevraždě.
Chrám vás vtáhne svou atmosférou, ať už na sobě pocítíte jeho léčivé účinky, nebo ne. Zvláště za ranního šera či při západu slunce působí nedostavěný monument magickým dojmem. Výlet do Panenského Týnce není jen cestou za poznáním historie, ale také cestou za objevováním sebe sama.
Zámek Opočno: Místo s temnou minulostí
Východočeský zámek Opočno, obklopený rozlehlým parkem, je skvostem renesanční architektury. Při prohlídce interiérů si můžete prohlédnout rozsáhlé sbírky uměleckých děl a historických zbraní. Avšak zámek je také místem jednoho z nejtragičtějších příběhů české historie.
Před více než čtyřmi staletími se zde začal psát příběh mladé Kateřiny ze Šelmberka, která byla donucena ke sňatku s mocným, avšak stárnoucím Mikulášem Trčkou z Lípy. Mladá dívka byla v manželství nešťastná a přísně hlídaná. Když se však jednou tajně setkala se svým milým, starý pán na to přišel. Rytíř byl popraven a Kateřina zaživa zazděna. Její duch prý dodnes bloudí po zámku v podobě bílé paní hledající klid, který nikdy nenašla.
Hrad Bezděz: Záhady skryté v kamenných zdech
Hrad Bezděz, majestátně se tyčící nad Máchovým jezerem, je monumentem, který na první pohled ohromí svou siluetou viditelnou z daleka. Jeho historie je opředena mnoha tajuplnými pověstmi. Jedna z nich vypráví o poustevníkovi, který uvnitř hradu ukryl zlatý poklad střežený čerty. Další legenda hovoří o tajné chodbě, která údajně spojuje hrad s nedalekou obcí Bělá.
Jedna z nejzáhadnějších pověstí však vypráví o sedlácích, kteří se na začátku 19. století při cestě domů z pole propadli do tajné podzemní chodby. Z temnoty pod nimi se ozývaly děsivé zvuky, které je přinutily k útěku. Když se následující den vrátili, po díře už nebylo ani památky. I přesto, že existenci tajné chodby nikdy nikdo nepotvrdil, tajemství místa přetrvává dodnes.
Hrad Houska: Brána do pekla?
Hrad Houska, nacházející se v srdci Kokořínských lesů, patří k nejtajemnějším místům České republiky. Jeho vznik je obklopen mnoha otázkami. Proč byl postaven na místě bez strategického významu, daleko od stezek a zdrojů vody? Proč byl postaven s obrannými prvky, které jako by chránily něco uvnitř hradu, ne venku? Legenda praví, že Houska stojí na místě, kde byla průrva vedoucí přímo do pekla. Bezedný otvor prý kdysi plnily démonické síly, které terorizovaly okolí.
Hradní kaple byla zbudována přímo nad tímto místem, aby uzavřela bránu pekel. Její interiér zdobí záhadná gotická výmalba, která nemá obdoby. Hlavní motiv představuje levorukou lukostřelkyni, bytost, která působí napůl lidsky a napůl připomíná zvíře. Levorukost byla ve středověku považována za znamení něčeho ďábelského a podivného, což jen posiluje atmosféru mystéria zdejšího místa.
Dodnes hrad Houska přitahuje návštěvníky, kteří hlásí podivné pocity nevolnosti, závratě či lehkého omámení, jako by na ně působily tajemné síly z dávných věků.
Liberec: Město s neklidnými duchy
Liberec, severočeské město, je známé svou historií, ale jen málokdo tuší, že je také spojeno s duchařskými příběhy. Jednou z nejznámějších postav je Christian Platz z Ehrentalu, který byl ve své době chudým poddaným, ale postupně se vypracoval na městského hejtmana. Ve své funkci byl znám svou krutostí vůči chudině a jeho duše nikdy nenalezla klidu. Dodnes prý vstává z rakve v kostele svatého Kříže a prochází městem. Podle jiné pověsti se zjevuje jako černý pes, děsící kolemjdoucí.
Ještěd, dominanta kraje, není rovněž prost záhad. V některých legendách se hovoří o démonických bytostech a čertech, kteří zde prý obývali horské svahy. Německé příběhy zase mluví o Jeschkengeistovi, zlém vládci hory, který byl opakem českého Krakonoše. Pokud se tedy někdy ocitnete na Ještědu za tmy, možná vás budou doprovázet podivné zvuky, které zní jako pláč nebo křik.
Lomy Amerika: Legenda o Hagenovi
Soustava vápencových lomů Amerika, které se nacházejí v oblasti Českého krasu, patří mezi nejmalebnější, ale také nejzáhadnější místa v Česku. Trampové a milovníci dobrodružství si zde odjakživa vypráví příběh o Hagenovi, německém vojákovi, který ke konci druhé světové války zůstal opuštěn ve štolách lomu Malá Amerika.
Hans Hagen se údajně skrýval ve vápencových štolách, kde žil izolovaný od světa, ztracený a zoufalý. Roky samoty a temnoty ho postupně přiváděly k šílenství. Podle legendy začal nenávidět každého, kdo se odvážil vstoupit do jeho podzemního světa. Trampové, kteří navštěvují lom, si dodnes dávají pozor na zvěsti, že ten, kdo rozezní gong u Hagenovy štoly, se již ze štol živý nevrátí.
Utečte od stereotypu
Česká republika je plná míst, která jsou obklopena záhadami, tajemnými legendami a mystickými příběhy. Ať už se jedná o hrady, které chrání vchody do jiných světů, či o města plná neklidných duší, všechna podobná místa vás vtáhnou do svého světa a nabídnou vám zážitek, který se vymyká běžnému poznávání historie.
Zdroje: prozeny.cz, cestovinky.cz, extra.cz