Hornické dědictví je uchováno v mnoha muzeích a historických památkách, které nabízejí fascinující pohled do minulosti. Zde je několik nejlepších doporučení, jak poznat hloubku české hornické historie.
Bývalý důl Drkolnov: Krok zpět v čase
Důl Drkolnov, založený v roce 1836, byl významným místem těžby stříbra a olova. Důl, pojmenovaný Augustova na počest knížete Augusta Longina z Lobkovic, zpočátku využíval větrnou energii, než koncem 19. století přešel na systém vodních kol. Vodní kolo o průměru 12,4 metru stojí dodnes.
Návštěvníci si mohou prohlédnout zachovalou vstupní štolu a historickou podzemní vodní štolu. Jedinečný zážitek zahrnuje sestup do dolu šikmou štolou, stejně jako to dělali horníci s pomocí kožených zástěr. Přestože těžba byla ukončena v roce 1896, zůstává důl Drkolnov svědkem dobových technických zázraků, neboť se zde vytěžilo 276 kg stříbra a 638 q olova.
Jáchymov: Srdce těžby uranu
V roce 2019 oslavily lázně Jáchymov zápis na Seznam světového dědictví UNESCO odhalením venkovní expozice s hornickou tematikou. Expozice se nachází v blízkosti lázeňského centra Agricola a zahrnuje originální zařízení z dolu Svornost, které návštěvníkům, zejména dětem, nabízí praktický zážitek.
Mezi hlavní atrakce patří trakční lokomotiva BND30 a malý důlní vůz, které umožňují nahlédnout do každodenního života uranových horníků. Pro zájemce o důlní techniku je návštěva Štoly 1 povinností. Zde si lze prohlédnout důlní nakladač PPN-IS s posunovacím pracovištěm a v návštěvnickém informačním centru si prohlédnout výstavu o prohlídce štoly Astoria. V kině Radium je navíc k vidění dokumentární film natočený v dole Svornost, který podrobně popisuje cestu radonové vody z vrtu do lázní.
Štola Starý Martin: Cínový hornický zázrak
V Krupce, městě proslulém svými ložisky cínu, se nachází štola Starý Martin, jeden z nejvýznamnějších starých dolů v regionu. Táhne se v délce přibližně 2 km a je nejdelší cínovou rudní žilou v České republice a ve střední Evropě. Historie štoly sahá až do 14. století, první písemné zmínky pocházejí z krupského horního řádu z roku 1482.
Téměř hodinová prohlídka štoly Starý Martin odhalí tajemství těžby cínových rud včetně hlavních úseků žíly Lukáš a její minerální výplně. Návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu a prohlédnout si historické důlní stroje používané při práci v podzemí. Důl byl v provozu až do roku 1922, o jeho nejrozsáhlejší rozvoj se zasloužili podnikatelé Lewald a Schiller, kteří získali krupské doly v roce 1864.
Abyste si prohlídku plně užili, doporučuje se pevná obuv a teplé oblečení. Upozorňujeme, že na prohlídku, která zahrnuje okružní trasu dlouhou 1000 m a trvá přibližně 45 minut, není povolen vstup dětem mladším pěti let.
Hornické muzeum Mayrau: Cesta do historie
Hornické muzeum Mayrau, které se nachází v obci Vinařice nedaleko Kladna, je unikátní pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea. Živě přibližuje historii těžby uhlí na Kladensku a vtáhne návštěvníky do každodenního života horníků během posledního pracovního dne v dole. Prohlídka vás provede cestou, kterou by horník prošel před sestupem do podzemí.
Jáma Mayrau, kterou hloubila Pražská železářská společnost od roku 1874, dosahovala hloubky 527 metrů. Jméno získala po Kajetanu Mayerovi a byla pozoruhodná svým kruhovým profilem – novátorským návrhem ředitele závodu ing. Jana Karlíka, který také vynalezl tachograf. V muzeu se nachází několik historických důlních strojů, včetně parního těžního stroje Ringhoffer Smíchov (1905) a elektrického těžního stroje Škoda (1932). Tyto stroje spolu s ukázkou způsobu těžby v kladenském podzemí umožňují komplexní poznání historické důlní techniky.
Vstříc hornickému dědictví
Poznávání hornického dědictví České republiky nabízí poutavou cestu časem. Hornická muzea a historická místa poskytnou hluboký vhled do průmyslové minulosti národa. Nenechte si ujít příležitost ponořit se do bohatého hornického dědictví České republiky.
Zdroje: krasnecesko.cz, kudyznudy.cz, jednoustopouceskem.cz