Rostoucí trend chůze bez bot slibuje nejen jedinečné smyslové dobrodružství, ale nabízí také významné zdravotní výhody, jako je zlepšení imunity a zlepšení krevního oběhu. Pojďme prozkoumat některé z nejpozoruhodnějších bosých stezek v České republice.

Barevná cesta po vinařském kraji

Zdroj: Youtube

Od května 2013 hostí půvabné město Valtice neobvyklou turistickou atrakci – okružní bosou stezku, která se táhne v délce necelých 5 km. Začíná v rakouské obci Schrattenberg a vine se k malebné budově Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu.

Stezka se táhne přes vyhlídkový kopec Rajsna, kolem svěžích vinic až do rakouské vinařské obce Schrattenberg. Po cestě se na 11 jedinečných zastávkách setkáte s různými texturami pod nohama, včetně kůry, šišek, písku a kamenů. K nejzajímavějším zážitkům patří balancování na mostě z dřevěných trámů, odpočinek na dřevěných lehátkách a panoramatický výhled z kopce Homole. Pro děti je tu přírodní skluzavka.

Pozoruhodnou zastávkou na stezce je Muzeum železné opony, které slouží jako dojemná připomínka doby, kdy byly podobné přeshraniční procházky nepředstavitelné. V létě se zde nachází "Bertiho chata", kde je možné se občerstvit, a cesta je tak ještě příjemnější.

Objevování Klánovického lesa

V září 2023 Praha odhalila osmikilometrovou bosou stezku v Klánovickém lese, která nabízí klidný únik z městského života. Stezka navazuje na stávající turistické trasy a je poseta informačními tabulemi o výhodách chůze naboso.

Na stezce je řada lesních odpočívadel, dětských hřišť, fitness zón a historických památek, jako je pozoruhodná kaple a zaniklé vesnice. I přes blízkost Prahy si stezka zachovává přírodní atmosféru a nabízí hmatově poutavý zážitek smíšeným lesním terénem v nadmořské výšce kolem 250 metrů.

V objetí živlů

Na turistické trase NS Gruň – Bílý kříž se nachází další pozoruhodná stezka pro bosé nohy. Měří téměř 11 kilometrů a prochází oblastmi jako Porubané, Kršelky, Draplavé a Školeny. Osmé zastavení stezky, příznačně nazvané "Chodník", je speciálně navrženo pro chůzi naboso a zahrnuje různé přírodní povrchy, jako je tráva, kameny a dřevěné klády.

Dobrodružství na vinici

Pro ty, kteří hledají dobrodružství ve vinici, nabízí bosá stezka ve Vinném sklepě Krýsa v Kostelci u Kyjova nádherný zážitek. Návštěvníci se mohou procházet po různých přírodních površích, včetně šišek, jehličí, písku, slámy, štěrku a oblázků. Stezka poskytuje bezpečné a příjemné prostředí pro poznávání výhod chůze naboso.

Výhody chůze naboso

Chůze naboso neboli "uzemňování" je spojena s mnoha zdravotními přínosy. Může zlepšit mechaniku chodidel, snížit počet zranění a zlepšit rovnováhu. Chůze po přírodním povrchu navíc stimuluje akupresurní body na chodidlech, čímž potenciálně posiluje imunitu a podporuje celkovou pohodu.

Zdroje: kudyznudy.cz, bosaturistika.cz, vivobarefoot.cz