Oblast tvoří pozadí nového lákavého programu, jehož cílem je přeměnit drsné terény v útočiště pro milovníky přírody.

Stezka, po které se tolik nechodí

Zdroj: Youtube

Skupina turistů a bývalých horníků se vydala na misi, jejímž cílem je přilákat milovníky dobrodružství na zřídka navštěvované jihozápadní pobřeží Sardinie. Nabízejí bezplatné ubytování na 500 km dlouhé hornické stezce známé jako Stezka Santa Barbara. Třicetistupňová trasa, pojmenovaná po patronce horníků, se klikatí mezi vysokými písečnými dunami, bujnými lesy, skalními výchozy a téměř 150 opuštěnými doly. Cestovatelé mají dostatek příležitostí ponořit se do místní kultury a ochutnat vyhlášenou ostrovní gastronomii.

Giorgio Pedulla, 26letý datový analytik z Milána, se podělil o své zkušenosti: "Než jsem se vydal na tuto cestu, nevěděl jsem nic o historii zdejší části Sardinie. Prohlídka vám skutečně umožní proniknout do kultury a života lidí, kteří zde žijí."

Leg's Go In Cammino

Iniciativa stezky, která byla zahájena v říjnu 2023 pod názvem "Leg's Go In Cammino", nabízí návštěvníkům mladším 35 let až tři po sobě jdoucí noci ubytování zdarma. Účastníci po registraci obdrží poukázky, které lze uplatnit v místních hostincích, kempech a penzionech. Po bezplatných pobytech platí standardní ceny, a to 20 eur za noc v rodinných posadách a 28 eur v soukromých ubytovacích zařízeních.

Aby mohli mladí turisté využít poukázky na bezplatné ubytování, musejí si zakoupit turistický pas za 5 eur a přispět malou částkou prostřednictvím internetových stránek Cammina. Poukázky platí do 15. prosince 2024 s výjimkou hlavní sezóny od 16. června do 14. září.

Margherita Concu, třicetiletá tajemnice sdružení a turistka, která ušla celých 500 km, vysvětluje: "Chtěli jsme snížit věkový průměr návštěvníků, od důchodců až po lidi kolem 20 a 30 let. Je pro nás také zásadní, aby se lidé dozvěděli o historii stezky. Chceme, aby se lidé dozvěděli o komunitě, o místě, o kterém ani někteří Sardinci nemají tušení."

Stezka plná krásy a historie

V roce 2023 stezka přilákala 1 199 turistů a letos se jejich počet zvýšil na 1 521. Návštěvníci sledují starobylé stopy mul, přecházejí kamenné mosty postavené Římany a procházejí se po železničních tratích z 19. století. Od otevření stezky v roce 2017 ji celou absolvovalo 196 turistů, kterým to často trvalo i měsíc. Dokončivší účastníci obdrží trofej vyrobenou místními řemeslníky, na níž je vyobrazena keramická věž se třemi okny – symbol Santa Barbary.

Kromě malebnosti nabízí prozkoumávání stezky turistům možnost doplnit energii díky vyhlášené sardinské kuchyni a hypermístním surovinám. Cestovatelé si mohou pochutnat na pokrmech, jako jsou těstoviny s tuňákem v Carloforte, vyhlášená sladká cibule v San Giovanni Suergiu, artyčoky v Masainas, cizrna v Musei a proslulé třešně a pomeranče ve Villacidro. Cestou návštěvníci vstřebávají dávnou historii oblasti, která odráží spletité kořeny ostrova a jeho zranitelnost vůči vnějším výbojům.

Historie hornictví a ochrana kulturního dědictví

Hornická historie jihozápadní Sardinie sahá tisíce let do minulosti. Od nuragské doby bronzové až po římské pokroky v důlní technologii má region bohatou historii obchodu s kovy a jejich těžby. Snahy o uctění odkazu dolů a horníků vedly v roce 2001 k vytvoření Historického a ekologického geominingového parku na Sardinii, který byl podpořen státními prostředky a vytvořením pracovních míst pro bývalé horníky a pracovníky zařízení. Tito lidé nyní pořádají prohlídky po celém parku o rozloze 3 770 km² v oblasti Sulcis Iglesiente a dělí se s turisty o své osobní příběhy.

Tato iniciativa nejenže chrání kulturní a přírodní dědictví Sardinie, ale také poskytuje turistům udržitelný a obohacující způsob, jak prozkoumat jednu z méně vyšlapaných cest krásného ostrova Sardinie.

Zdroje: bbc.com, timeout.com, tn.nova.cz