Stepi jsou rozsáhlé travnaté pláně, které se obvykle vyskytují v mírném podnebí s nízkými srážkami. Rozprostírají se napříč kontinenty, od rozsáhlých euroasijských stepí v Rusku a na Ukrajině až po prérie v Severní Americe. Oblasti se vyznačují horkými léty a chladnými zimami a jsou známé svou bohatou, úrodnou půdou, která v minulosti díky svému zemědělskému potenciálu podporovala početné populace. Stepi jsou často označovány za světovou obilnici a významně se podílejí na celosvětové produkci potravin.

Kromě zemědělské hodnoty stepi hostí i rozmanitou škálu volně žijících živočichů. Vegetace tvořená převážně travinami a bylinami podporuje býložravce, jako jsou kopytníci a drobní hlodavci. Zvířata zase přitahují predátory, včetně masožravých savců a dravých ptáků. Jedinečné klimatické podmínky stepí, které se vyznačují ostrými sezonními kontrasty, vedly k vývoji druhů, které jsou schopny tyto extrémy snášet.

Malé, ale významné

Ačkoli Česká republika není prvním místem, které si člověk spojuje se stepí, ukrývá několik malých, ale důležitých fragmentů takového ekosystému. Oblasti, roztroušené po celé zemi, jsou pro svůj ekologický význam většinou chráněny zákonem.

Přírodní rezervace Milovice

Zdroj: Youtube

Přírodní rezervace Milovice, která se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, je pozoruhodným příkladem obnovy stepí. Bývalý vojenský prostor byl přeměněn na útočiště velkých býložravců, jako jsou zubři, divocí koně a pratuři. Zvířata hrají klíčovou roli jako ekosystémoví inženýři, kteří formují krajinu pastvou a vytvářejí stanoviště pro další druhy.

Rezervace je živým důkazem toho, jak se příroda dokáže přizpůsobit. Na otevřených stepích zde nalezneme bohatou škálu vzácných rostlin a živočichů. Výjimečné druhy brouků, jako jsou chroustci, střevlíci či chrobáci, zde mají ideální podmínky k životu. Pro chrobáky je klíčová přítomnost velkých býložravců, jelikož jejich trus je pro ně zásadním zdrojem potravy.

Milovice jsou také jedním z mála míst, kde lze spatřit unikátního motýla modráska hořcového Rebelova. Vzácnost motýla je zapříčiněna tím, že jeho jedinou živnou rostlinou je hořec křížatý, který je v Česku silně ohrožený. V Milovicích však nachází optimální podmínky pro růst.

Přítomnost vzácných druhů zdůrazňuje klíčovou roli velkých pastevních zvířat v udržování stepních ekosystémů.

Mohelenská hadcová step

Dalším klenotem v koruně české přírody je Mohelenská hadcová step, národní přírodní rezervace, která se nachází u obce Mohelno v okrese Třebíč. Území, chráněné od 30. let 20. století, patří k nejznámějším stepím u nás. Fascinující je především substrát, na kterém leží – hornina zvaná serpentin, která je bohatá na oxidy hořčíku a je známá svými toxickými vlastnostmi.

Hadcové podloží vytváří neobvyklé mikroklima s extrémně teplými a suchými podmínkami, které ovlivňují flóru a faunu v oblasti. Díky tomu se v Mohelenské hadcové stepi vyskytuje mnoho druhů, které se jinde v České republice nevyskytují. Bylo zde popsáno více než 60 nových druhů rostlin a živočichů.

Oblast se pyšní bohatým výskytem pavouků, kterých zde bylo zaznamenáno neuvěřitelných 285 druhů, přičemž 72 z nich se vyskytuje výhradně v rámci ČR právě zde. Mravenci jsou zde také hojně zastoupeni s celkovým počtem 71 druhů. Mezi ptáky zde najdeme impozantního výra velkého, tajemného lelka lesního, ťuhýka obecného a krutihlava obecného. Na slunných místech poletuje mnoho motýlů, z nichž největší a nejbarevnější jsou otakárek ovocný a otakárek fenyklový. Místní flóra je stejně rozmanitá. Mezi nejznámější rostliny patří kapradina podmrvka hadcová, dále zde roste kavyl chlupatý, sleziník hadcový, divizna brunátná, starček roketolistý a mnoho dalších.

Návštěvníci Mohelenské hadcové stepi si mohou prohlédnout dvě naučné stezky, které se vinou rezervací a nabízejí možnost pozorovat jedinečnou biodiverzitu zblízka. Přístup do zbytku rezervace je však z důvodu ochrany jejího křehkého ekosystému omezen.

Pouzdřanská step – Kolby

Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step – Kolby, která se nachází na jihozápadním okraji Středomoravských Karpat, představuje jedno z nejrozsáhlejších a ekologicky nejvýznamnějších stepních území v České republice. Při průzkumu tam na malé ploše vědci objevili přes 440 druhů rostlin, z nichž je 126 ohrožených.  

Topografie Pouzdřanské stepi je charakteristická zaoblenou pahorkatinou táhnoucí se od severu k jihu, posetou drobnými hřbítky a roztroušenými skalkami. Různorodý terén poskytuje různá mikroklimata, která následně podporují pestrou škálu druhů. K ekologickému bohatství rezervace přispívají lesní porosty, které se nacházejí především na vrcholové plošině a severních svazích.

Mezi významné rostliny zdejší oblasti se řadí koniklec velkokvětý a několik druhů kosatců. Krajinu zde obohacují i dlouhá bílá vlákna kavyly, která ji činí jedinečnou. V květnu pak přidávají na kráse bílé trsy rozkvetlého katránu, jež vytvářejí malebné scenérie. Kopec u Pouzdřan není významný jen díky své jedinečné flóře, ale také jako domov vzácných druhů bezobratlých. Například zde žije naše největší kobylka, sága, která dorůstá délky až sedmi centimetrů.

Horky u Milotic

Přírodní rezervace Horky se nachází v Jihomoravském kraji a vyniká jako živoucí příklad stepní biodiverzity. Rezervace se nachází nedaleko obce Milotice a představuje vzácnou oázu uprostřed jinak zemědělsky využívané krajiny. Rezervace založená v roce 1989 má rozlohu skromných 15,48 ha, její ekologický význam je však nesmírný.

Horky u Milotic jsou proslulé zejména svými květinovými projevy na jaře, kdy je území zaplaveno barvami kvetoucích hlaváčků jarních a prvosenek. Kvetoucí rostliny jsou významnou součástí stepního ekosystému a poskytují důležité zdroje pro opylovače a další volně žijící živočichy. Poloha rezervace na svazích kopce Náklo nabízí řadu mikrostanovišť, která podporují různé druhy rostlin a živočichů, jimž se v tomto jedinečném prostředí daří.

Kromě botanických skvostů jsou Horky domovem rozmanité fauny, včetně několika druhů ptáků a plazů, které jsou typické pro otevřenou krajinu. Ještěrka obecná, babočka paví oko a otakárek jsou jen několika příklady volně žijících živočichů, které zde můžete spatřit. Tyto druhy, z nichž některé jsou vzácné nebo ohrožené, nacházejí útočiště v pečlivě obhospodařovaných biotopech rezervace.

Zdroje: cs.wikipedia.org, novinky.cz, brnensky.denik.cz