Pozoruhodný kus královských pamětí, objevený během vánočního vyklízení podkroví, vrhl světlo na něžné okamžiky v historii královské rodiny.

Zdroj: Youtube

Zapomenuté skvosty na půdě

"Poklad" objevil 49letý správce farmy ve Stratfordu nad Avonou. Když prohledával svou půdu, narazil na pokladnici královských suvenýrů, která zůstávala desítky let skrytá. Mezi zapomenutými skvosty byly pozvánky na královské akce, královské jídelní lístky a dopisy s prestižním hlavičkovým papírem Buckinghamského paláce.

Skutečným klenotem nálezu však byl srdečný dopis, který napsal mladý král. Vzkaz adresovaný jeho nemocné babičce vyjadřoval starost a lásku: "Milá babičko, je mi líto, že jsi nemocná. Doufám, že se brzy uzdravíš." Na druhou stranu stránky princ Charles přidal rozverné barevné čmáranice a polibky a podepsal se slovy "Hodně lásky od Charlese".

Aukce plná emocí

Artefakt předložila do aukce aukční síň Hansons, původně s orientační cenou 2 000 až 3 000 liber. To, co následovalo, však nebylo nic jiného než ohromující. Dražitelé svedli urputný boj, a když kladívko konečně padlo, vítězná nabídka dosáhla úctyhodných 7 000 liber, což je více než dvojnásobek předpokládané částky.

Královská oddanost

Prodejce neocenitelného kusu historie, zemědělský dělník z Carlisle, neměl o existenci dopisu až do jeho náhodného objevení ani tušení. Podělil se o svůj údiv a uvedl: "Konečně jsme měli čas prohlédnout si velkou krabici, kterou nám darovala moje matka. Původně patřila mému zesnulému dědečkovi Rolandu Stockdaleovi. Obsahovala spoustu královských památek, včetně dopisu prince Charlese jeho babičce. Moje žena řekla: ,Páni, podívej se na to! ´Byli jsme dost ohromeni, ale nebyli jsme si jisti, jestli to někoho bude zajímat."

Dopis se předával z generace na generaci, z Rolanda Stockdalea jeho synovi a pak samotnému panu Stockdaleovi. Roland měl za sebou slavnou kariéru, během níž se přestěhoval do Londýna a pracoval u Metropolitní policie, kde se nakonec v 50. letech stal členem královniny osobní ochrany. Předpokládá se, že během svého působení sloužil pod několika členy královské rodiny.

Součástí sbírky byla také korespondence Williama Tallona, důvěrně známého jako "Backstairs Billy", který byl oddaným sluhou královny matky. Pohlednice ze Sandringhamu, zaslaná Rolandovi v lednu 1983, obsahovala vřelá přání k jeho uzdravení a dále svědčila o jeho váženém postavení v královské domácnosti.

Když pan Stockdale přemýšlel o dědečkově odkazu, poznamenal: "Můj dědeček byl mužem málomluvným a o své práci pro královskou rodinu nikdy příliš nemluvil, ale zjevně o něm bylo dobře smýšleno. Vůbec netuším, jak přišel k dopisu, který napsal král Karel, když byl ještě chlapec. Je to jedna z mnoha věcí, které si schovával."

Historický význam

Poptávka po podobných pozoruhodných královských památkách svědčila o jejich historickém významu a o neutuchající fascinaci britskou monarchií. Celá sbírka, která překonala svou odhadovanou hodnotu, se prodala za více než 9 000 liber (přes 260 000 korun), což ukazuje trvalou přitažlivost všech královských věcí.

Charles Hanson, majitel aukční síně Hansons Auctioneers, k významu nálezu poznamenal: "Dopis z dětství od krále Karla, napsaný s pečlivostí na linkovaném papíře, zahřeje u srdce. Uprostřed nedávných rozkolů v královské rodině bylo milé vidět prostý projev náklonnosti, který poslal chlapec své babičce."

Zdroje: livemint.com, bbc.com, hansonsauctioneers.co.uk