Osud měl s manželi jiné plány, protože jejich pozornost upoutal jednoduchý inzerát, v němž byla zobrazena stará bílá školní budova nedaleko Prahy. A to jim navždy změnilo život.

Láska na první pohled

Školní budova v obci Hradíšťko u Žeretic, pozůstatek minulosti, která už léta nehostí studenty, prošla vlastní proměnou. Sloužila jako pekárna, než upadla v zapomnění. Když ji však Miloš poprvé spatřil, okamžitě ho uchvátila. "Přicházel jsem od jihu a viděl jsem kopec s kostelem, pak budovu a obrovské krásné lípy. Zaparkoval jsem, a i když jsem se ještě ani nepodíval dovnitř, už jsem věděl, že to beru," vzpomíná.

Netušili, že toto půvabné místo má bohatou historii sahající až do dob Keltů. S odhodláním a společnou vizí se Miloš a Lucie vydali na cestu obnovy 120 let staré budovy a přeměny okolního pozemku v bujný ráj.

Náročný začátek

Proměna začala odstraněním vybavení pekárny a nelehkým úkolem vypořádat se se zastaralou infrastrukturou včetně bílých dlaždic, sítě trubek a rozvážkové rampy. Navzdory těmto výzvám manželé stále viděli potenciál prostoru.

Luciina vášeň pro zahradničení je vedla k vysazení nových stromů, keřů a různých jedlých rostlin, čímž vytvořili něco, čemu se říká "koncept jedlého lesa".

Zachování původních prvků

Zatímco zvenčí si škola zachovala svou historickou fasádu, uvnitř prošla pozoruhodnou proměnou. Pod vedením architektky Denisy Prášilové manželé odhalili staleté ornamenty ukryté pod vrstvami staré omítky a vápna na klenutých stropech. Pískovcové zárubně dveří byly pečlivě restaurovány a historickému schodišti se dostalo zasloužené pozornosti.

Když Miloš a Lucie během rekonstrukce procházeli domem, jako by je k dokonalým návrhovým řešením vedla sama stavba, snažili se zachovat co nejvíce původních prvků a ctít historii a charakter staré školy.

Učebny v patře přeměnili v útulné ložnice a původní kabinet nahradila koupelna. Střešní terasa, která se stala rozšířením jejich obytného prostoru, nabídla úchvatný výhled na okolní krajinu. Nábytek v celém domě byl důkazem jejich odhodlání zachovat minulost, mnoho kusů pořídili ve starožitnictví a pečlivě zrenovovali.

Srdce domova

Srdcem jejich domu je prostorná kuchyně, kde se rodí kulinářské speciality a kde se scházejí přátelé k nezapomenutelným okamžikům. Jejich rodina se bez problémů začlenila do místní komunity a navázala kontakty se sousedy, kteří kdysi chodili do školy ve stejné budově.

Otevřený domov

Snad nejpozoruhodnějším aspektem jejich proměny je rozhodnutí neoplotit svůj pozemek. Volba je odrazem jejich touhy zachovat celkovou harmonii místa a nechat přírodní krásy krajiny plynule proudit kolem jedinečného a podmanivého domu.

Cesta Miloše a Lucie Staňkových od objevení opuštěné školy k vytvoření úžasného, harmonického domu je důkazem jejich vize, odhodlání a hlubokého pochopení pro historii. Jejich příběh dokazuje, že s vášní a odhodláním lze i ty nejzanedbanější prostory proměnit v jedinečné místo.

Zdroje: marianne.cz, idnes.cz, cs.wikipedia.org