Nemovitost, která patří rodině Hložkových již desítky let a byla postavena jejich dědečkem během druhé světové války, sloužila původně jako administrativní budova pily. Hložek zde prožil dětství a po letech se sem opět vrátil.

Hudební zázrak

Zdroj: Youtube

Standa Hložek se narodil 16. září 1954 v Kroměříži a jeho hudební kariéra začala již v dětství, kdy od devíti let zpíval v pěveckém sboru v rodném Hulíně. V roce 1974 vystudoval Střední průmyslovou školu stavební ve Zlíně a později pokračoval v žurnalistice na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Hložkův hudební průlom přišel na počátku 80. let s Petrem Kotvaldem a vyvrcholil jejich největším hitem "Holky z naší školky". Kromě koncertování se Hložek v 90. letech pustil do zábavy pro děti, založil agenturu S.A. Production a propůjčil svůj hlas různým dětským seriálům.

Jeho kořeny však zůstaly pevně zapuštěny v Hulíně, kam se vrátil, aby se společně se sestrami staral o historický dům své rodiny a hlavně o svou nemocnou maminku, která zemřela v roce 2019.

Od pily k rodinnému domu

Rodinný domek Hložkových je víc než jen obydlí, je to kus rodinné historie. Byl postaven na počátku 40. let 20. století a v průběhu let sloužil k mnoha účelům, od umístění traktorů v garážích až po poskytnutí pokojů pro dělníky. Rodina Hložkova to v minulosti neměla snadné, komunisté jí nechtěli odpustit, že se jí dařilo.

Hložkovi během minulého režimu čelili celé řadě dobových problémů včetně znárodnění soukromého majetku, v jehož důsledku rodina Hložkových přišla o pilu a stroje v ní, což bylo v tehdejší době běžné.

Osobní vztah k historii

Navzdory těžkostem, kterým jeho rodina čelila, včetně ztráty podniku a zásahů do majetku ze strany komunistického režimu, si Hložek zachoval silný vztah k rodnému domu. Po dlouhých letech života v Praze se vrátil do Hulína, aby byl blíže svým kořenům. Se sestrami se po týdnu střídal v péči o nemocnou maminku, a to až do jejího konce. A protože si našel práci v Českém rozhlase ve Zlíně, pobývá v domě často i nyní.

Život v Hulíně i mimo něj

Životní příběh Standy Hložka se prolíná s historií jeho rodného domu. Zamýšlí se nad jedinečnou zkušeností vyrůstat v domě s tak bohatou minulostí a nad tím, jak ovlivnila jeho život a práci. Přestěhování zpět do Hulína mu umožnilo znovu se spojit se svým původem a zároveň pokračovat v hudební a rozhlasové kariéře.

Zachování dědictví

Dnes dům v Hulíně stojí jako tichá připomínka historie rodiny Hložkových a osobních příběhů, které mohou budovy uchovávat. Není to jen stavba, ale i úložiště vzpomínek, zážitků a odkazu rodiny, která se pohybovala ve složitých podmínkách Československa 20. století. Pro Standu Hložka představuje rodný dům most mezi jeho hudebními úspěchy a rodinnými kořeny a ilustruje význam zachování osobní a kulturní historie tváří v tvář změnám.

Zdroje: cs.wikipedia.org, sedmicka.tyden.cz, t.tyden.cz