Příběh Špindlerovy boudy začíná v roce 1784, kdy František Špindler poprvé postavil chatu ve zdejším odlehlém horském kraji. Přestože chata čelila dvěma ničivým požárům v letech 1826 a 1885, byla vždy znovu postavena, což svědčí o houževnatosti a odhodlání obyvatel Špindlerova Mlýna. V roce 1914 byla ze Špindlerova Mlýna vybudována osmikilometrová silnice, která ho zpřístupnila cestovatelům.

Zdroj: Youtube

Válečný internační tábor

Během druhé světové války se Špindlerova bouda ujala jiné role. Sloužila jako internační tábor pro zajaté důstojníky francouzské, britské a americké armády. Bouda se stala svědkem zkoušek a útrap těch, kteří byli v tomto bouřlivém období uvězněni v jejích zdech. Dnes je vzpomínka na válečnou historii uchovávána jako součást jejího dědictví.

Zimní říše divů

Špindlerův Mlýn, město nedaleko Špindlerovy boudy, je vyhlášené jako jedno z předních středisek zimních sportů v České republice. Díky lyžařským a běžeckým tratím otevřeným až pět měsíců v roce je rájem pro milovníky sněhu. Profesionálně upravené sjezdové tratě o délce 25 kilometrů jsou určeny lyžařům všech úrovní. Přítomnost několika lanovek a vleků zajišťuje rychlou přepravu tisíce lyžařů. Jediný skipas umožňuje vstup do pěti lyžařských areálů včetně Stohu, Medvědína, Hromovky, Davidovy a Labské boudy, což z něj činí lyžařský ráj.

Letní dobrodružství je bohaté

Když sníh roztaje, Špindlerův Mlýn odhalí jinou krásu. Letní měsíce lákají pěší turisty a cyklisty na horských kolech k prozkoumávání svěžího zeleného okolí. Kromě malebných stezek se zde návštěvníci mohou zabavit v aquaparku, na napínavé bobové dráze a ve vzrušujícím lanovém centru. Špindlerův Mlýn se stal také centrem pro milovníky pěší turistiky, neboť různé stezky vedou k malebným cílům, jako jsou Horní Mísečky, pramen Labe, Sněžné jámy a Labská bouda. Pro ty, kteří hledají náročnější túry, nabízí obohacující zážitek cesta na Výrovku nebo Friesovy boudy a chatu Na Rozcestí. A na ambiciózní čeká přímá turistická trasa na Sněžku, nejvyšší vrchol Krkonoš.

Historické poznávání

Kromě přírodních krás a outdoorových aktivit nabízí Špindlerův Mlýn i historické skvosty. V centru města začíná Harrachovská cesta, nejstarší turistická stezka v Krkonoších, která vede na Labskou boudu. Nedaleko můžete navštívit zříceninu Petrovy boudy a prozkoumat historickou Špindlerovu boudu, která dodá vašim outdoorovým dobrodružstvím nádech historie.

Luxus uprostřed přírody

Dnes je Špindlerova bouda symbolem proměny. Od svých skromných počátků coby horské chaty přes roli válečného internačního tábora až po dnešní status luxusního horského hotelu přečkala bouře dějin s grácií. Návštěvníci si nyní mohou užívat nejen přírodní krásy Krkonoš, ale také pohodlí a vybavení moderního útočiště s tenisovými kurty, volejbalovými, fotbalovými a basketbalovými hřišti, které zajišťují dokonalou kombinaci odpočinku a dobrodružství.

Zdroje: cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, wikiwand.com