Představte si, že si pochutnáte na palačinkách z cvrččí mouky, smlsnete si na pražených sarančatech, užijete si chuť červíků v čokoládě nebo se zakousnete do šťavnatého hmyzího hamburgeru. To nejsou futuristické fantazie, ale reálné položky menu, které nabízí Dostálův a Andrlíkův podnik Grig. Jejich sortiment, který zahrnuje více než dvacet položek vyrobených z cvrččí mouky, mění naše představy o jídle.

Zdroj: Youtube

Cesta k přijetí

Cesta nebyla pro Dostála jednoduchá, když v roce 2015 poprvé uvažoval o potravinách z hmyzu, čelil problémům s právními předpisy. Předpisy EU zpočátku zakazovaly konzumaci hmyzu, ale změny v roce 2018, které uznaly hmyz za hospodářská zvířata, vydláždily cestu pro vývoj inovativní potraviny Grig ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně.

Vize pro tradiční hmyzí kuchyni

Společnost Grig má za úkol dostat hmyz do hlavního proudu kulinářství. V současné době se zaměřují na svačinky, ale rozšiřují své působení i na konvenčnější pokrmy, jako jsou hmyzí hamburgery, těstoviny a proteinové tyčinky. Hmyzí hamburger, který obsahuje 30 % larev moučných červů, je důkazem jejich odhodlání vytvářet chutné a udržitelné alternativy tradičních masných výrobků.

Přínos pro životní prostředí

Hmyz jako potravinu veřejnost přijímá docela rychle, v roce 2020 akceptovalo trend podle průzkumu 5 %, aktuáně je to 30 % lidí. Posun odráží širší uznání environmentálních přínosů chovu hmyzu, který ve srovnání s tradičními hospodářskými zvířaty vyžaduje výrazně méně vody a krmiva, výhodou je i vyšší míra vstřebávání bílkovin.

Zatímco EU v současnosti povoluje pouze čtyři druhy hmyzu pro potravinářské zpracování, Dostál upozorňuje na potenciál 1 600 jedlých druhů. Společnost Grig využívá humánní a udržitelné metody zpracování hmyzu, jako je zmrazování a sušení s přídavkem koření, a nabízí tak širokou škálu chutí od slaných po sladké.

Zpřístupnění hmyzích potravin

Plány společnosti Grig do budoucna zahrnují automatizaci výroby s cílem snížit náklady a zpřístupnit hmyzí potraviny. Navzdory současným vysokým cenám způsobeným ruční výrobou a omezenými zemědělskými zdroji si Dostál představuje budoucnost, kdy budou hmyzí potraviny běžnou a cenově dostupnou součástí jídelníčku.

Přední místo v konzumaci hmyzu

Je pozoruhodné, že Česká republika se stala největším spotřebitelem hmyzích potravin na obyvatele v Evropě. U výrobků společnosti Grig zákazníci oceňují chuť, například červíci prý chutnají jako křupky, ale vyzdvihují také výživovou hodnotu hmyzích pochutin. Společnost rozšiřuje svou působnost i za hranice Česka a usiluje o to, aby se hmyzí kuchyně stala základem evropského jídelníčku.

Potravinová revoluce

Vzhledem k tomu, že společnost Grig pokračuje v inovacích a expanzi, hmyzí potravinová revoluce na Moravě symbolizuje významný posun v našich kulinářských návycích a postojích k udržitelnému stravování. S rostoucími obavami o životní prostředí a rostoucím apetitem po alternativních bílkovinách není hmyzí kuchyně jen novinkou, ale nutností pro udržitelnou budoucnost.

Zdroje: echo24.cz, denik.cz, sj.news