Chalupa Michala Tučného, zasazená do klidné krajiny Hoštic nedaleko Volyně, v sobě skrývá víc než jen cihly a maltu. Legendární country zpěvák tíhnul k venkovskému životu a právě zde našel to, co hledal. Stavení je svědectvím Tučného hudebního odkazu, ale také bohaté historie.

Zdroj: Youtube

K nemovitosti patří nejen samotná chalupa, ale také dvě obytné části, stodoly, dvůr, malý bazén a rozlehlý ovocný sad. K půvabným prvkům patří stylová kamna, kus nábytku, na který často uléhal a nacházel v něm útěchu sám Michal Tučný. Kamna byla svědkem nesčetných okamžiků tvořivosti a inspirace, které daly vzniknout některým z legendárních melodií české country hudby.

Chalupa s pestrou historií

Původně to byl statek tety Zdeňka Trošky. Když Troška v osmdesátých letech minulého století nabídl nemovitost k prodeji, chalupa padla do oka známé herečce Heleně Růžičkové a její rodině. Byli okouzleni jejím půvabem a představovali si ji jako vlastní klidné útočiště.

Nebyla však sama, kdo na ni měl zálusk. Michal Tučný toužil také po klidném místě, kde by si mohl odpočinout a hledat inspiraci. Požádal herečku, zda o takovém místě neví. Ta mu nakonec přenechala chalupu od Zdeňka Trošky a sama s rodinou zakoupila bývalou stodolu ve Slatině u Horažďovic, kterou přestavěli na obytný dům.

Dědictví žije dál

Po smrti zpěváka v roce 1995 se o chalupu starala jeho manželka, ale brzy jí došly síly. V letech 2011-2012 ji proto nabídla k prodeji. Původně chtěla Marta Novotná-Tučná za stavení osm milionů korun a doufala, že se najde vhodný kupující. Nakonec musela jít s cenou razantně níž. Chalupu odkoupil za méně než polovinu původní požadované ceny podnikatel, který je zároveň milovníkem country muziky.

Vzpomínka na Michala Tučného

Každoročně se v srpnu v Hošticích koná country festival "Poslední kovboj" k uctění odkazu Michala Tučného. Festival oslavuje nejen jeho hudbu, ale také neutuchající lásku ke country kultuře. Jako pocta country legendě stojí na místním hřbitově pomník.

Původně se festival konal v místě zvaném Stodola, nadšenci jej však přesunuli do bývalé filmové hospody "U Javoru", nyní známé jako "U Miluny". K přesunu festivalu vedla snaha vyjít vstříc fanouškům Michala Tučného a zajistit akci další úspěch. Po nedávné rekonstrukci a vylepšeních může nyní místo konání pojmout až 450 hostů.

Slibná budoucnost

Festival "Poslední kovboj" se stále rozrůstá, a proto se již nyní připravuje ročník 2024, který je naplánován na 16.-17. srpna. Díky novému domovu festivalu v Hošticích a omlazenému místu konání žije odkaz Michala Tučného dál a přináší radost z české country hudby novým generacím.

V chalupě Michala Tučného, kde kdysi nacházel útěchu u kamen, dozvuky jeho hudby a vřelost country kultury přetrvávají. Pro uchování ceněného hudebního odkazu je hodnota stavení nezměrná. Stojí jako symbol neutuchající lásky k venkovské hudbě a klidu venkovského života, který byl Michalu Tučnému drahý po celou dobu jeho pozoruhodné kariéry.

Zdroje: ahaonline.cz, strakonicky.denik.cz, cs.wikipedia.org