Chalupa uprostřed klidné krásy Lužických hor v sobě skrývá příběh, který se táhne přes generace, a odkaz, který překonává čas.

Na počátku 60. let 20. století získal Miroslav Horníček kousek ráje v podobě chalupy v Kytlicích. Rustikální obydlí se mu stalo více než jen druhým domovem; bylo to útočiště klidu, kam se často uchyloval se svou milovanou ženou Bělou. Společně trávili nespočet hodin v objetí přírody, obklopeni poklidnou krásou kytlické krajiny.

Zdroj: Youtube

Pouto, které překonalo čas

Po tragické smrti Běly v roce 1999 musel Miroslav Horníček hledat útěchu ve společnosti přátel. Mezi ně patřila i rodina doktora Vladimíra Mareše. Horníček považoval doktora Mareše za svého druhého syna, přičemž toto pouto se časem ještě více upevnilo. Na sklonku života se Horníček rozhodl žít s doktorem Marešem, což svědčí o hlubokém přátelství, které mezi nimi během let vzniklo.

Spor o dědictví

Smrt Miroslava Horníčka 15. února 2003 v Liberci přinesla spor o jeho odkaz. Původně se mělo za to, že svůj byt odkázal Adélce, dceři přítelkyně svého syna Jana, který tragicky zemřel při natáčení filmu "Byli jednou dva písaři" v roce 1972. Navzdory svému zármutku se Horníčkovi podařilo natáčení seriálu dokončit.

Nakonec to však byl Dr. Vladimír Mareš, kdo uplatnil svůj nárok jako univerzální dědic a získal do vlastnictví Horníčkovu opečovávanou chalupu v Kytlici spolu s rozlehlým pozemkem o rozloze 4 000 m².

Dnes doktor Vladimír Mareš tráví svůj volný čas v kouzelné zahradě chalupy v Kytlicích a pokračuje v odkazu, který po sobě Miroslav Horníček zanechal. Ačkoli se chalupa může náhodnému pozorovateli zdát opuštěná, její zdi šeptají příběhy muže, který v nich našel klid a inspiraci.

Klenot v Lužických horách

V Kytlicích se nachází nejen chalupa Miroslava Horníčka, ale také pokladnice přírodních krás a kulturního významu. Uhnízděná v údolí řeky Kamenice se pyšní bohatým dědictvím, které je s láskou uchováváno.

Návštěvníci Kytlic zde najdou nespočet zajímavých míst k prozkoumání. Na severovýchodě láká hrad Tolštejn a romantická věž Jedlové vyhlídky, zatímco opačným směrem leží Kamenický Šenov a slavné čedičové varhany z pohádky "Pyšná princezna". Nejvděčnější dobrodružství však začíná výšlapem z Nového Boru, který vede na vrchol Klíče, čtvrtý nejvyšší vrchol Lužických hor.

Výstup vede nedotčeným smrkovo-bukovým lesem, který zdobí keře bříz, jeřabin, borůvek a vřesu. Po dosažení vrcholu se vám odmění nerušeným panoramatickým výhledem na okolní kopce, Jizerské hory, Krkonoše, skály Českosaského Švýcarska, Krušné hory a za jasného dne i Říp.

Při toulkách Kytlicemi můžete narazit na dojemnou připomínku křehkosti života – u silnice visí květiny připomínající život dětského herce Tomáše Holého, který tragicky zahynul při autonehodě v lese nad obcí.

Nadčasový odkaz

Chalupa Miroslava Horníčka v Kytlici zůstává nadčasovým svědectvím o trvalé kráse domova, přátelství a přírody. Stojí jako připomínka toho, že i v nejtěžších dobách lze uprostřed obyčejných věcí najít útěchu a inspiraci a vytvořit odkaz, který překonává generace a nepřestává okouzlovat ty, kdo ho hledají.

Zdroje: blesk.cz, novinky.cz, tyden.cz