V jejích nenápadných zdech, ukrytých před zvědavýma očima veřejnosti, spočívá kolosální kartotéka, která se pyšní 9 000 zásuvkami a obsahuje ohromujících 130 milionů dokumentů. Není to obyčejný archiv, je to pokladnice informací, které dokumentují pracovní historii většiny českých občanů.

Zdroj: Youtube

Architektonický zázrak na Smíchově

Budovu, v níž se tato mamutí kartotéka nachází, navrhl vizionářský architekt František Albert Libra ve spolupráci s Jiřím Kanem a Ludwigem Franzem. Stojí jako doklad funkcionalistické architektury a je nedílnou součástí pražské krajiny již téměř devět desetiletí. Samotná pečlivá konstrukce spisovny je dílem Otakara Ludwiga a byla odborně zhotovena ve Strojírnách Otakara Podhajského.

Kolosální kartotéka, která se táhne přes 50 metrů na délku, sedm metrů na šířku a tyčí se do výšky osmi metrů, je zážitkem. Skládá se z 18 bloků, z nichž každý má neuvěřitelných 500 zásuvek. Kdyby se tyto zásuvky položily jedna za druhou, měřily by neuvěřitelných 27 kilometrů. Co ji však skutečně odlišuje, jsou důmyslné jednotlivé jeřáby, které se pohybují po kolejnicích – jeden v podlaze a druhý ve stropě. Mohou se pohybovat v libovolném směru, což úředníkům umožňuje snadný přístup k jakékoli zásuvce v rozsáhlém archivu.

Překvapivá kartotéka v digitální době

Možná si říkáte, proč je zapotřebí tak propracovaný a obrovský systém archivace. Odpověď je jednoduchá – obsahuje životní příběhy milionů českých občanů. Pokud podnikáte, platíte sociální pojištění, spoříte si na důchod nebo jste výdělečně činní, vaše informace se nacházejí právě zde. Zaměstnavatelé zde také ukládají své příspěvky na sociální zabezpečení. Je to úložiště životně důležitých údajů, o které se Česká správa sociálního zabezpečení opírá.

Existence fyzické kartotéky může být v dnešní digitální době překvapením. Ačkoli informace v ní obsažené jsou skutečně digitalizované, orgány činné v trestním řízení a soudy často vyžadují tyto údaje ve fyzické podobě pro soudní řízení. Proto kartotéka nadále hraje zásadní roli při uchovávání důležitých záznamů.

Filmová dráha

Není divu, že tento technický skvost neunikl pozornosti filmařů. Smíchovská kartotéka si v roce 1941 zahrála ve filmu "Rukavička" od režiséra J. A. Holmana, kde se herec František Vnouček projížděl na jednom z mobilních stolů. Ve filmu si roli přednosty zahrál také Vlasta Burian.

130 milionů listin

Ve světě, kterému stále více dominují digitální záznamy a virtuální informace, je smíchovský kartotéční katalog živým svědectvím o důležitosti uchování historie a zachování funkčnosti minulosti. Se svými 130 miliony listin a trvalým dědictvím tiše chrání pracovní historii a záznamy o sociálním zabezpečení českého národa a připomíná nám, že i v digitálním věku se některé poklady nejlépe uchovávají ve fyzické podobě.

Zdroje: cs.wikipedia.org, novinky.cz, ceskestavby.cz