Na rozdíl od svého slavného britského příbuzného však holíčské starověké naleziště nabízí jedinečný pohled na nejvýchodnější výskyt menhirů v Evropě, což je objev, který vrtá hlavou historikům i archeologům.
Starověcí astronomové a architekti
Objev menhirů při stavbě osady v roce 1988 odhalil spojení s minulostí, která sahá až do pravěku. Vznosné kameny, které se nacházejí na kopci, kde kdysi stávala kruhová svatyně známá jako rondel, v sobě nesou stopy dávných civilizací. Svatyně stará asi 5 500 let a měřící v průměru 60 metrů byla zázrakem pravěkého inženýrství a duchovního významu.
Největší z kamenů se táhne do výšky 6,8 metru a ztělesňuje tichou sílu a odolnost těch, kteří je vztyčili. Zajímavé je, že kameny se vyznačují svými tvary – štíhlé a vysoké u mužů, nízké a široké u žen – což naznačuje hlubší kulturní a duchovní symboliku, která přesahuje pouhou fyzickou stránku.
Symboly života, smrti a božství
Na kamenech jsou vytesány symboly každodenních nástrojů a božských zobrazení. Na centrálním kameni si lze velmi rychle všimnout kladiva, které je považované za symbol boha hromu. Řemeslná zručnost, která je na nich patrná, naznačuje, že jejich původ by mohl sahat až do pozdní doby bronzové nebo dokonce železné, tedy do období, kdy se v regionu dařilo Keltům, známým podobnými megalitickými stavbami v západní Evropě.
Kameny, které mají nyní podobu slunečních hodin v lapidáriu za fajánsovou manufakturou, slouží jako most mezi minulostí a současností a umožňují veřejnosti vzácnou příležitost spojit se s dávným světem po celý rok.
Duchovní strážci Holíče
Kromě svého architektonického a historického významu hrály menhiry pravděpodobně zásadní roli v duchovní krajině dávných obyvatel Holíče. Vědci se domnívají, že kameny nebyly pouhými značkami území, ale spíše hlubokými symboly lidské existence, ztělesňujícími vzpřímený postoj, který odlišuje člověka od ostatních bytostí.
Zdroje: hrady.cz, drivemagazine.sk, tipykamnavylet.cz