Příběh Slunečních jezer začíná v polovině 19. století, kdy se zde těžil štěrk pro stavbu životně důležité železniční trati Bratislava-Galanta. Těžba vedla ke vzniku pěti samostatných jezer, která se nakonec spojila a dala vzniknout tomu, co je dnes známé jako Sluneční jezera.

 Navzdory problémům, kterým místní komunita čelila, včetně vystěhování rodin a zániku oblíbené hospody, oblast vzkvétala a stala se oblíbeným letoviskem. První pláž a koupaliště, které vznikly za první Československé republiky, znamenaly vznik oblasti jako rekreačního ráje, kde se ze vstupného podporovaly děti ze sociálně slabých rodin.

Zdroj: Youtube

Od Bagru ke Slunečním jezerům

Proměna jezer v rekreační ráj vyvolala debatu o tom, jak nově vzniklou oázu pojmenovat. Uvažovalo se o různých názvech, ale nakonec zvítězil název "Sluneční jezera", který dokonale vystihuje zářivou krásu oblasti.

Někteří místní obyvatelé však oblasti neřeknou jinak než "bagr", což připomíná dávnou těžbu. Mezi lidmi se vžil také název "slovenské Tahiti", což vykresluje exotickou přitažlivost místa v kontrastu se slovenským mírným podnebím.

Říše divů

Sluneční jezera v Senci nabízejí nepřeberné množství aktivit, které z nich činí celoroční atrakci. Oblast je rozdělena na "severní" a "jižní" jezera, která uspokojí návštěvníky všech věkových kategorií. Ubytovat se lze v kempech i luxusních hotelích. Sportovní nadšenci se mohou věnovat fotbalu, tenisu a plážovému volejbalu, zatímco rodiny potěší dětská hřiště a možnosti vodních sportů.

V zimních měsících se Sluneční jezera promění v útulné útočiště, které poskytuje Aquapark Senec. Návštěvníci se zde mohou těšit na bazény s teplotou od 28 do 38 stupňů Celsia, skluzavky, vodní chrliče, perličkové koupele a saunový svět.

Vydejte se za kulturním bohatstvím

Půvab Sence sahá i za jeho vody, kde na vás čeká bohatá mozaika kulturních a historických památek. Turecký dům, renesanční zámek a kostel svatého Mikuláše, nejstarší stavba města, nabízejí pohled do bohaté slovenské minulosti. Morový sloup a Sloup hanby stojí jako historické ukazatele, zatímco renesanční zámek rodiny Esterházyů dodává krajině nádech vznešenosti.

Milovníkům přírody se díky blízkosti Malých Karpat otevírá svět turistických možností. Jen kousek odtud se nachází Oáza sibiřských tygrů a Včelařské muzeum v obci Králová, které rovněž nabízejí jedinečné zážitky.

Sluneční jezera v Senci jsou důkazem krásy Slovenska. Ať už hledáte klidnou zimní dovolenou, nebo dovolenou plnou aktivit, slovenské Tahiti nabízí dokonalou kombinaci odpočinku a dobrodružství.

Zdroje: nev-dama.cz, toulave-slapoty.cz, denik.cz