Filmový Tarzan chytil nejednoho diváka za srdce. Jak to ale bylo s životem skutečného Tarzana? Vzdoroval nepřízni osudu, aby se nakonec setkal se svým koncem ve světě, který opustil.

Zdroj: Youtube

Velký útěk

V roce 1972, uprostřed válečné vřavy ve Vietnamu a neustálého bombardování americkými vojsky, se Ho Van Lang a jeho otec Ho Van Thanh vydali na odvážný útěk do rozlehlé džungle Tra Bong. Toto rozhodnutí se zrodilo z naprosté nutnosti, protože polovina jejich rodiny během konfliktu tragicky zahynula. Po celá desetiletí přežívala dvojice otce a syna v naprosté izolaci, aniž by věděla, že válka skončila a civilizace se posunula dál.

Jejich příběh připomíná fiktivního Tarzana, který vyrostl v džungli, protože se naučili shánět potravu, lovit, pěstovat plodiny a stavět si přístřeší jen s holýma rukama. Jejich oděv se skládal z pouhých bederních roušek a stali se z nich praví muži džungle.

Návrat do civilizace

Svět se o jejich existenci dozvěděl až v roce 2013, kdy se Lang při hledání lékařské péče pro svého nemocného otce vydal do nedaleké vesnice. V roce 2017 Langův otec tragicky zemřel a Lang zůstal jediným pamětníkem jejich pozoruhodného života v džungli.

Drastický přechod

Jejich návrat do civilizace byl sice oslavován jako srdceryvný příběh houževnatosti, ale neobešel se bez problémů. Langův přítel Alvaro Cerezo, který s ním strávil nějaký čas v džungli Tra Bong, poznamenal, že přechod k modernímu životu byl dvousečnou zbraní. Lákadla zpracovaných potravin a nástrahy "moderního života" možná přispěly k jeho konečnému pádu.

Cerezo, průzkumník a podnikatel, vyjádřil smutek nad Langovým odchodem, ale připustil, že to mohlo být vysvobození z utrpení, které Lang prožíval během posledních měsíců života. Prozradil, jak se Lang snažil přizpůsobit životnímu stylu, který se tak dramaticky lišil od toho, který znal 41 let.

Pocta přeživšímu z džungle

Cerezo vydal v roce 2017 knihu o svém příteli, která vrhá světlo na Langovy neuvěřitelné schopnosti přežít a jeho roztomilé vlastnosti. Popsal Langa jako "malého kluka se schopnostmi nadčlověka" a žasl nad jeho schopností přizpůsobit se a prospívat v nelítostné džungli.

Při zpětném pohledu byl Langův život důkazem lidské odolnosti a přizpůsobivosti. Jeho návrat do civilizace se sice setkal s fascinací a obdivem, ale zároveň odhalil drsnou realitu přechodu od života v naprosté jednoduchosti k životu plnému moderních složitostí.

Zdroje: businessinsider.com, dailymail.co.uk, firstpost.com