Dostat se ke skalním vyhlídkám dá sice často zabrat, ale námaha rozhodně stojí za to. Pojďme se společně podívat, ze kterých českých skal je pohled nejúchvatnější.

Solenická podkova: Okouzlující meandr Vltavy

Zdroj: Youtube

Vltava se nachází ve středním Povltaví mezi přehradami Kamýk a Orlík a vytváří úchvatný meandr známý jako Solenická podkova. Nejlepší výhled na zdejší přírodní útvar si můžete vychutnat ze skály Na Vraném, která se nachází u vrchu Na Altánku nedaleko obce Solenice. Skalní ostroh se zde zvedá asi 160 metrů nad hladinu řeky, a nabízí tak nádherný výhled na meandr a nedalekou obec Solenice spolu s Orlickou přehradou. K vyhlídce vede neznačená polní cesta z obce Zduchovice, po které následuje stezka lesem, která vede až k vyhlídce.

Vyhlídka Ořešník: Na vrchol přírody

Skalní vyhlídka Ořešník, tyčící se nad obcí Hejnice ve Smědavské vrchovině, se tyčí v nadmořské výšce 800 m n. m. Vyhlídka se nachází na okraji obce Hejnice. Mohutný žulový blok, historicky obklopený lískami, nabízí panoramatický výhled na dominanty jako Frýdlant, Hejnice a Jizerské hory. Na vrchol se dostanete po schodech vytesaných do skály, kde dodnes stojí kříž vztyčený františkány v roce 1813. Do roku 1999 bylo toto místo součástí státní přírodní rezervace, nyní patří do Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

Vyhlídka Baba: Ráj pro fotografy

Dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy, leží vyhlídka Baba. Místo je odedávna oblíbeným výletním cílem a v poslední době si získalo oblibu jako "instaplace", tedy ideální pro pořizování úchvatných fotografií. Vyhlídka Baba poskytuje úchvatné výhledy do kraje a v popularitě mezi milovníky fotografování předčí i proslulý zámek Hluboká.

Havlova skála: Tajemný kousek Českého ráje

V přírodním parku Horní Berounka nedaleko obce Horní Liblín se nachází Havlova skála, poměrně odlehlá vyhlídka. Z tohoto 30 metrů vysokého skalního ostrohu se nabízí malebný výhled do údolí řeky Berounky včetně památek, jako je zřícenina hradu Libštejn a Libštejnský mlýn. Přístup na Havlovu skálu zahrnuje menší odbočku ze silnice mezi Kralovicemi a Rokycany, po níž následuje krátký výšlap, který návštěvníky odmění klidem a nádherným výhledem.

Inspirace pro každého

Vyhlídky napříč Českem poskytují nejen úchvatné výhledy, ale také možnost spojit se s klidnou krásou přírody v její neporušené podobě. Ať už jste místní, nebo návštěvníci, každé z podobných míst nabízí jedinečný pohled na českou krajinu.

Zdroje: prozeny.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz