Vítejte v přírodní památce Sfingy u Měděnce, která je podmanivým svědectvím zázraků přírody a láká jak badatele, tak milovníky přírody.

Zdroj: Youtube

Čtvrtohorní zázrak

Sfingy, rozkládající se na ploše 0,6 ha, jsou podmanivou přírodní památkou nacházející se v katastru obce Kamenná, místní části obce Měděnec v okrese Chomutov. Jde o pozoruhodné skalní útvary tyčící se do výšky až 15 metrů, které pečlivě vytesala sama matka příroda složitým procesem mrazového zvětrávání v období čtvrtohor.

Sfingy dostaly své jméno díky nápadné podobnosti s ikonickou egyptskou sfingou, což je pocta podmanivému tvaru, který tyto skály během tisíciletí získaly. Geologický zázrak, který je od 15. července 1983 vyhlášen chráněnou oblastí, stále uchvacuje návštěvníky svým nadpozemským půvabem.

Pohodlný únik do přírody

Přírodní památka Sfingy se nachází v srdci Krušných hor, přibližně 0,5 km jihovýchodně od obce Měděnec v Ústeckém kraji, a je tak neuvěřitelně dobře dostupná. Na zdejší kouzelné místo se snadno dostanete po silnici spojující Měděnec s Kamennou, což z něj činí ideální cíl jednodenního nebo víkendového výletu.

Vrchol přírodní památky, který se nachází v nadmořské výšce 790 m, nabízí úchvatný panoramatický výhled na údolí Ohře a Doupovské hory, což přispívá k celkové atraktivitě Sfingy.

Geologický zázrak

Skalní útvar Sfingy získal oficiálně status přírodní památky 27. dubna 1990, ačkoli jako chráněný přírodní útvar byl uznán již od 15. července 1983. Jedinečné tvary a textury skal jsou výsledkem fascinujícího geologického procesu známého jako mrazové zvětrávání, ke kterému dochází, když voda a mráz v průběhu času postupně přeměňují horninu.

Sfingy jsou tvořeny převážně ortorulou, typem horniny, která tvoří plošiny připomínající ty, které se nacházejí v této přírodní památce. Tento hrubozrnný porfyrický ortorul vykazuje živcové výchozy a lineární směr, což vytváří nedokonale břidličnatou texturu. Specifická odrůda ortoruly se obvykle vyskytuje v jádrech antiklinálních struktur a vznikla alterací žuly v důsledku orientovaného tlaku.

Rozhodující roli při utváření skal hrály hydrotermální roztoky variského magmatu bohatého na křemík, které cirkulovaly horninou a vytvářely žíly a čočky šedobílého sekrečního křemene na povrchu diskontinuit. Výrůstky z křemene a živce, známé jako "oka", mohou dosahovat velikosti až 5 cm. Hornina obsahuje také plagioklas, který tvoří zrna o velikosti od 0,2 do 3 milimetrů.

Jedním z pozoruhodných aspektů přírodní památky Sfingy jsou holé skalní útvary zbavené jakékoliv vegetace, které návštěvníkům umožňují plně ocenit úchvatné geologické útvary, jež odolaly zkoušce času.

Ráj pro badatele

Sfingy nejsou jen geologickým zázrakem, ale také centrem pro milovníky outdoorových aktivit. Cyklostezka Měděnec zajišťuje pohodlný přístup pro pěší i cyklisty a usnadňuje tak milovníkům přírody všeho druhu prozkoumání této mimořádné lokality. Ať už dáváte přednost pohodové procházce, nebo dobrodružné jízdě na kole, přírodní památka Sfingy slibuje nezapomenutelnou cestu časem i přírodou.

Historie, kterou stojí za to objevit

Je zajímavé, že příběh sfing přesahuje jejich geologický původ. V 70. letech 19. století byl západně od místa postaven hotel U Sfingy, který tomuto přírodnímu divu dodal nádech lidské historie. Historický hotel prošel v roce 1927 rekonstrukcí, ale během druhé světové války sehrál ponurejší roli, když sloužil jako léčebné a rehabilitační centrum pro příslušníky SS a jako vývařovna pro nedaleký tábor Hitlerjugend.

Po bouřlivých událostech druhé světové války byl hotel opuštěn a nakonec skončil, když Československá lidová armáda jeho zbytky v roce 1968 srovnala se zemí. Dnes z něj zbyly jen vzpomínky a ozvěny minulé éry.

Lokalita, kterou musíte vidět

Přírodní památka Sfingy u Měděnce je skrytým klenotem a představuje ohromující geologické divy vytvořené samotnou přírodou. Ať už jste geologický nadšenec, vášnivý cyklista, nebo prostě jen někdo, kdo hledá jedinečný únik do náruče přírody, Sfingy jsou pokladnicí přírodních krás, které čekají na prozkoumání.

Zdroje: medenec.cz, kudyznudy.cz, regiontourist.cz