Toto pozoruhodné sídlo z 18. století s vyvolávací cenou 8 milionů liber (v přepočtu necelých 240 milionů korun) nabízí nejen rezidenci, ale i kus bohaté skotské historie.

Historické kořeny

Zdroj: Youtube

Seton Castle stojí na místě původního Setonského paláce, který byl oblíbeným místem celé řady historických osobností, včetně Marie Stuartovny, skotské královny. Říká se, že královna Marie byla palácem natolik okouzlena, že se v něm rozhodla strávit své líbánky, což tomuto sídlu dodalo královský půvab.

Současnou stavbu navrhl v roce 1789 slavný architekt Robert Adam a byl to jeho poslední projekt ve Skotsku. Na stavbu hradu byl použit kámen z původního Setonova paláce, což mu propůjčuje autentickou historickou podstatu a činí z něj typický příklad georgiánské architektury. Budova vykazuje charakteristické prvky, jako jsou klenuté dveře, zakřivené stěny a nechybí ani původní štuková výzdoba.

Luxusní bydlení

Velkolepost hradu se odráží v jeho působivém interiéru, který zahrnuje třináct ložnic, pět koupelen a osm přijímacích místností. Nemovitost se pyšní rozsáhlou kuchyní, kulečníkovou místností, klenutou hernou a původním vinným sklípkem. Interiéry jsou zdobeny luxusními materiály, jako je hedvábí, damašek a samet, a vytvářejí tak atmosféru bohatství a pohodlí.

Kromě hlavního sídla patří k objektu dvě samostatné chaty – Darnley Cottage a Bothwell Cottage. Každá chata má obývací pokoj, kuchyň a tři ložnice a poskytuje další obytný prostor nebo potenciální ubytování pro hosty. Dalším zajímavým aspektem hradu je tajné apartmá "Hideaway", které je ukryté na vrcholu točitého schodiště v jedné z věží a nabízí soukromé útočiště.

Okouzlující areál a moderní vybavení

Hrad Seton se rozkládá na 13,4 akrech soukromého pozemku, který nabízí kombinaci trávníků, parku, divokých květinových luk a přistávací plochu pro helikoptéry. Panství je zabezpečeno elektrickými branami a kamerami, které zajišťují soukromí a bezpečnost. K půvabu usedlosti přispívá historický kočárový most z 15. století, který umocňuje malebnost krajiny.

V posledních letech prošlo panství rozsáhlou rekonstrukcí, která vyvážila jeho historický půvab s moderním komfortem. Součástí renovace byla instalace historických francouzských dubových podlah, moderního ústředního topení a komplexního bezpečnostního systému. Díky tomu hrad splňuje moderní standardy pohodlí a bezpečnosti, ale přitom si nadále zachovává svůj historický ráz.

Zdroje: dumazahrada.cz, mansionglobal.com, news.stv.tv