Naši předkové, ačkoli si nebyli vědomi vědeckých přínosů stromů – například jejich zásadní úlohy při produkci kyslíku nebo jejich vlivu na půdu a klima – uznávali jejich vnitřní hodnotu. Stromy nebyly pouhými zdroji, ale uctívanými bytostmi. Výjimečné stromy, které se tyčily nad ostatními nebo měly jedinečný tvar, byly často opředeny legendami a mystikou a věřilo se, že mají nadpřirozené vlastnosti.

Sekvojoví velikáni z Ratměřic

V klidné náruči zámeckého parku v Ratměřicích stojí dvě monumentální sekvoje. Před více než 160 lety je přivezl z Ameriky hrabě Otto Ferdinand Chotek a jsou monumentálním živým odkazem minulosti. Jejich impozantní vzrůst s výškou přes 45 metrů, z čehož výška koruny činí 32 metrů, uchvátí každého, kdo tamní zámecký park navštíví.

Sekvojovce, které pocházejí z pohoří Sierra Nevada v Kalifornii, jsou známé svým mimořádným vzrůstem, přičemž někteří jedinci dosahují ve svém přirozeném prostředí výšky přes 100 metrů a stáří kolem 3000 let.

Objemný rekordman

Ratměřické stromy jsou pozoruhodné nejen svou velikostí, ale také svým stářím, které se odhaduje na zhruba 160 let, a významem, neboť jsou největší (co do objemu dřeva) v Česku. Jejich obvod kmene činí asi 5,36 a 5,8 m.

Přestože jsou ratměřičtí obři impozantní, ve srovnání se svým kalifornským bratrancem blednou. V Národním parku Sequoia v USA stojí skutečný kolos mezi stromy – General Sherman. Sekvojovec obrovský se tyčí do ohromující výšky 83,8 metru a obvod jeho kmene dosahuje 31,3 m. Právem mu proto náleží označení nejobjemnější strom planety.

Vydejme se na cestu za poznáním dalších českých a světových rekordmanů mezi stromy.

Kroniky starověku

Zdroj: Youtube

V tichu zámeckého parku ve Vilémovicích stojí stráž času – vilémovický tis, jehož kořeny sahají 1500 až 2000 let do minulosti. Jedná se o tis červený, který je nejen nejstarší strom v Česku, ale bývá označován za nejstarší tis střední Evropy.

Přesto je i tento prastarý strážce mladý ve srovnání s nejstarším stromem na světě, Starým Tjikkem ve Švédsku. Smrk tu stojí už 9550 let.

Vzhůru k nebi

Na Jablonecku u Vlastiboře roste douglaska tisolistá, která se tyčí do nebe a dosahuje výšky přes 64 metrů. Douglaska, jež byla vysazená v roce 1879, si přivlastnila titul nejvyšší strom v České republice.

Přesto i tuto impozantní výšku zastiňuje majestátnost Hyperionu, stálezelené sekvoje v USA, která měří 150 metrů.

V objetí titánů

Pro ty, kteří rádi objímají stromy, bude Vejdova lípa v Žamberku pravděpodobně oříškem. Tento národní poklad totiž s obvodem kmene 12,25 metru kraluje jako nejširší strom u nás.

Její kolosální rozměry však blednou ve srovnání s cypřišem El Árbol del Tule v Mexiku, který se pyšní ohromujícím obvodem 42 metrů, čímž si vysloužil titul nejširšího stromu na světě.

Je zřejmé, že stromy nejsou pouze biologické entity. Jsou to monumenty trvalé síly přírody, symboly bohaté biodiverzity naší planety a strážci společného dědictví. V jejich přítomnosti nacházíme inspiraci, útěchu a připomínku naší odpovědnosti chránit je pro další generace.

Zdroje: stoplusjednicka.cz, kudyznudy.cz, cesky.radio.cz