Vzácnost nálezu
Londýnské archeologické muzeum (MOLA) prohlásilo hřeben za "neuvěřitelně vzácný nález". Je pečlivě vyřezán z fragmentu lidské lebky a připojuje se k exkluzivnímu klubu pouhých dvou dalších podobných nálezů v Británii, které byly objeveny v okruhu 24 kilometrů od tohoto nejnovějšího nálezu. Jedinečnost hřebenu spočívá nejen v jeho materiálu, ale také v záhadném původu a účelu.
Británie doby železné: Záhadná doba
Doba železná, trvající zhruba od roku 750 př. n. l. do roku 43 n. l., byla v Británii obdobím kmenových konfliktů a opevňování. Byla to doba, kdy byla společenství úzce propojena a rituály hrály v každodenním životě významnou roli. Éra skončila s římskou invazí a zanechala po sobě řadu nezodpovězených otázek týkajících se místních zvyků a víry.
Význam hřebenu
Starověký hřeben překvapivě nevykazuje žádné známky opotřebení, což naznačuje, že se nepoužíval k úpravě vlasů. Jeho skutečný účel však zůstává záhadou. Vyvrtaný kruh na jeho vrcholu naznačuje, že byl používán jako amulet, který se možná nosil na krku. Podobné praktiky byly v této době v Británii běžné, což nálezu dodává další kulturní význam.
Symbol moci a paměti
Původ hřebenu z lidské lebky vede odborníky k domněnce, že mohl být vyřezán z ostatků významné postavy společnosti doby železné. Praxe by mohla znamenat způsob uchovávání a uctívání památky významných osobností ještě dlouho po jejich odchodu.
Okno do minulosti
Na místě nálezu, v Bar Hill, se kdysi nacházela malá osada z období mezi lety 400 a 100 př. n. l. Hřeben nabízí vedle dalších artefaktů vzácný pohled do života a víry lidí, kterým se kdysi ve zdejším regionu dařilo.
Odkaz na naše předky
Starověký hřeben je sice malý a nenápadný, ale otevírá dveře k pochopení složité a bohaté minulosti Británie z doby železné. Vyzývá nás, abychom přehodnotili své předpoklady o minulosti, a zve nás k prozkoumání hlubin lidské historie a kultury. Jak pokračujeme ve skládání skládačky života našich předků, každý objev, jako je tento hřeben, nás přibližuje k pochopení složité sítě lidské existence.
Zdroje: nypost.com, foxnews.com, smithsonianmag.com