V srdci Východní egyptské pouště, v místě starověkého lomu Hatnub, se z písku času vynořil zdánlivě nenápadný objekt, který odhalil největší tajemství pyramid. Objev učinil tým archeologů z Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře a Liverpoolské univerzity v Anglii a možná přepíše učebnice dějepisu. Každopádně poskytne neocenitelné poznatky o stavebních technikách používaných starými Egypťany.

Zdroj: Youtube

Objevení unikátního systému

Klíčový objev v Hatnubu není ničím jiným než pozoruhodným systémem, který se používal k přepravě těžkých alabastrových kamenů po strmé rampě. Skládá se z centrální rampy lemované dvěma schodišti zdobenými četnými otvory pro kůly. Podle Yannise Gourdona, spoluředitele mise v Hatnubu, důmyslné uspořádání umožňovalo starověkým Egypťanům vytahovat alabastrové bloky z lomu na velmi strmých svazích o sklonu 20 stupňů a více pomocí saní připevněných lany k dřevěným sloupkům.

Genialita systému spočívala v lanech připevněných k saním, která fungovala jako "násobič síly" a účinně snižovala námahu potřebnou k vytažení saní po rampě. Roland Enmarch, druhý spoluředitel mise Hatnub, vysvětluje, že "takový systém nebyl nikde jinde objeven".

Odkaz na faraona Chufua

Jedním z nejvíce překvapivých aspektů objevu je jeho potenciální souvislost s Velkou pyramidou a jejím stavitelem, faraonem Chufuem. Došli k tomu na základě studia stop po nástrojích a přítomnosti nápisů spojených s Chufuem.

Jak vědci zdůrazňují, existence systému v době Chufuovy vlády naznačuje, že staří Egypťané měli znalosti a schopnosti přesouvat masivní kamenné bloky pomocí velmi strmých svahů, což z něj činí pravděpodobnou metodu stavby Velké pyramidy.

Pohled do minulosti

Velká pyramida, největší ze tří pyramid v Gíze, je architektonickým zázrakem, který v nás po tisíciletí vzbuzuje úžas. Chufuova pyramida postavená pro faraony Chufua, Chafrea a Menkaureho je nejmohutnější ze všech, v době svého vzniku dosahovala výšky ohromujících 146 metrů. V očích starověkých spisovatelů byla považována za jeden z divů světa.

Zatímco mezi archeology panuje všeobecná shoda, že při stavbě Velké pyramidy se k přepravě kamenných bloků používaly rampy, specifika systému zůstávají stále záhadou. Objev v Hatnubu slibuje, že tuto starověkou hádanku objasní a nabídne nový pohled na metody, které staří Egypťané používali při vytváření jedné z nejikoničtějších staveb v dějinách lidstva.

Zdroje: scientificamerican.com, kidsnews.com.au, history.com