Pojďme se nyní vydat na cestu vzpomínkami a podívat se, jak vypadá ikonický obchod ze seriálu dnes.

Žena za pultem, legendární český normalizační seriál, se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků, když 10. prosince 1977 poprvé zavítal na televizní obrazovky. Dvanáctidílný seriál, který vymyslel génius české televizní zábavy Jaroslav Dietl, rozvíjí rok života Anny Holubové, rozvedené prodavačky, která se pohybuje ve světě plném zkoušek a útrap. Zatímco čelí výzvám v práci, žongluje se svými povinnostmi doma a proplouvá složitým rodinným životem.

Zdroj: Youtube

Supermarket, který se vymykal realitě

Když seriál Žena za pultem debutoval, zůstali čeští televizní diváci ohromeni. Samoobsluha, v níž pracovala Anna Holubová, ztvárněná talentovanou Jiřinou Švorcovou, vypadala jako místo vytržené přímo z fantazie. Přetékal nedostatkovým zbožím, sezónním ovocem, luxusními lahůdkami a dalšími věcmi a v mnohých vyvolával surrealistický pocit. Je však nutné si uvědomit, že takto dobře zásobené obchody byly na hony vzdálené realitě Československa konce 70. let.

Proměna v čase

Jak ale tento ikonický obchod vypadá dnes? Možná vás překvapí, že dnes je z něj park. Obchod se smíšeným zbožím, který se kdysi nacházel na pražském Smíchově na náměstí 14. října, už neexistuje. Na jeho místě najdete klidnou fontánu obklopenou bujnou zelení, která vytváří malebný únik z ruchu velkoměsta.

"Seriálová prodejna byla postavena jako provizorní kulisa v době, kdy probíhala rekonstrukce staré smíchovské tržnice. To se ukázalo pro filmaře jako nesmírně výhodné, protože jsme měli díky znovuotevření tržnice během natáčení k dispozici plně vybavený obchod," vzpomíná Jiřina Švorcová, herečka, která Annu Holubovou přivedla k životu.

"Pulty našeho supermarketu nebyly prázdné, pouze se na ně doplnilo chybějící zboží. Občas jsme měli i zboží, které bylo v té době považováno za nedostatkové," dodala s úsměvem herečka. Prozradila také, že chlebíčky do jejího lahůdkářství dodával pan Skalický, vedoucí Lahůdkářství U Anděla, vyhlášeného lahůdkářství, které zde už bohužel neexistuje.

Pokušení nedosažitelného

Pro herce a štáb to však nebylo jen pozlátko. Přestože byli obklopeni lákavými rekvizitami včetně atraktivního zboží, nikdo se nesměl ničeho dotknout. Švorcová s humorem vzpomíná: "Když se ráno na místo natáčení přivezly z různých podniků rekvizity včetně lákavého zboží, nikdo si je nesměl dopřát. Často se nám sbíhaly sliny, ale dotýkat se čehokoli bylo přísně zakázáno."

Jiřina Švorcová, oblíbená představitelka hlavní role v seriálu, zemřela v roce 2011 ve věku 83 let. Přesto její památka žije dál, zvěčněna díky roli v seriálu Žena za pultem a nehynoucímu kouzlu samoobsluhy, která kdysi uchvátila představivost diváků po celém Československu.

Zdroje: frekvence1.cz, super.cz, plus.rozhlas.cz