Cesta do Dalího rozmarného světa začíná ve Figueres, kde po ničivém požáru v roce 1961 zůstalo Dalího divadlo Teatre-Museu v troskách. Tehdejší starosta přišel s odvážným nápadem nabídnout Dalímu možnost vybudovat vlastní muzeum a v roce 1974 bylo Teatre-Museu Dalí slavnostně otevřeno. Dnes se v něm nachází největší sbírka jeho děl a pro milovníky umění je nepřehlédnutelným místem k návštěvě.
Cadaqués: Osudový návrat
Cadaqués má v Dalího srdci zvláštní místo jako město, kde trávil mnoho prázdnin. V roce 1930 si v malé rybářské vesnici Portlligat koupil svůj první dům, který mu posloužil jako základ jeho rezidence. Během následujících 40 let Dalí dům s přestávkami rozšiřoval a upravoval a proměnil jej v odraz své surrealistické mysli. Dnes je sídlo přístupné veřejnosti a nabízí pohled do života záhadného umělce.
Surrealistický příbytek
Dalího rezidence Portlligat je mistrovským dílem výstřednosti. Její interiér je labyrintem místností propojených úzkými chodbami a průchody a zaplněných množstvím předmětů, které umožňují nahlédnout do jeho složité psychiky. Při prohlídce svérázného domu narazíte na řadu bizarních artefaktů, z nichž každý svědčí o Dalího surrealistickém géniu.
Na nádvoří najdete bazén s vodními fontánami, letní jídelnu a odpočinkovou zónu, které původně navrhl sám Dalí. Jako by vzal obyčejné prvky a přetvořil je do své vlastní surrealistické snové krajiny.
Muž za šílenstvím
Salvador Dalí, narozený 11. května 1904 v katalánském Figueres, byl katalánský malíř proslulý svými surrealistickými díly. Na mezinárodní uměleckou scénu pronikl v roce 1929, kdy se připojil k pařížským surrealistům po spolupráci s režisérem Luisem Buñuelem na filmu "Andaluský pes". Jeho umění bylo odrazem snových představ, často přetvářel obyčejné předměty do neobvyklých forem, jako například ikonické roztavené hodinky ve filmu "Trvalá paměť".
Po druhé světové válce se Dalího tvorba obrátila ke klasičtějšímu směru, který byl poznamenán jeho konverzí ke katolicismu a zkoumáním náboženských témat. Jeho díla se vyznačovala dokonalou kreslířskou zručností a smyslem pro realistický detail a ukazovala jeho výjimečnou uměleckou všestrannost.
Kromě malby se Dalí věnoval grafice, sochařství, knižní ilustraci, navrhování parfémů, šperků, kostýmů a kulis pro divadelní představení, a dokonce napsal libreta k baletům a několik autobiografických a beletristických knih.
Během druhé světové války našel Dalí útočiště ve Spojených státech, kde spolupracoval s Waltem Disneym a pracoval na snových sekvencích pro film Alfreda Hitchcocka "Rozpolcená duše". V 60. letech se zabýval holografií a možnostmi trojrozměrného zobrazování.
Žena v pozadí umělce
Významný vliv na Dalího život a umění měla jeho chráněnka a múza Amanda Lear. Ta později popsala jejich vztah v autobiografii s názvem "Můj život s Dalím", která vyšla v roce 1984.
Odkaz v umění
Dalího vliv na svět umění nelze přeceňovat. V roce 1973 byl jmenován členem Královské akademie umění v Madridu a v roce 1978 následovalo jeho členství v Académie des beaux-arts. V roce 1982 mu král Juan Carlos I. udělil titul markýze z Puebly. Vyznamenání podtrhují jeho monumentální přínos dějinám světového umění.
Surrealistický odchod
23. ledna 1989 Salvador Dalí zemřel na selhání srdce. Jeho odkaz však přetrvává, neboť všechna svá díla a majetek odkázal španělskému státu, čímž zajistil, že jeho surrealistické vize budou i nadále uchvacovat a mystifikovat další generace.
Přeměna starých rybářských domů v bizarní ráj Salvadora Dalího nakonec odráží jeho nespoutanou kreativitu a výstřednost. Tato místa slouží jako okna do mysli umělce, který se vymykal konvencím a vyzýval nás, abychom se na svět dívali jeho surrealistickou optikou. Zažít kouzlo Dalího světa znamená vstoupit do říše, kde se realita a sny střetávají fascinujícím a nezapomenutelným způsobem.
Zdroje: novinky.cz, osobnosti.cz, radynacestu.cz