V září zasáhly Saharu, jednu z nejsušších oblastí světa, neobvyklé a intenzivní deště, které vedly k rozsáhlým záplavám a vzniku dočasných jezer a lagun. Obyvatelé něco podobného nezažili desítky let.
Příčiny neobvyklých srážek
Podle meteorologů přispělo k neobvyklým srážkám několik faktorů. Jedním z nich byl extratropický cyklón, který se vytvořil nad Atlantským oceánem a přinesl vlhký vzduch z rovníkové Afriky směrem na sever do Sahary. Jev způsobil, že v oblastech, kde obvykle spadne méně než 25 milimetrů srážek ročně, napršelo během krátké doby více než100 milimetrů.
Dopady na krajinu a obyvatele
Intenzivní deště způsobily zaplavení rozsáhlých oblastí. Například v marocké oblasti Merzouga se vytvořila jezera mezi písečnými dunami, což bylo pro místní něco naprosto nevídaného.
Záplavy však měly i negativní dopady. V Maroku a Alžírsku si vyžádaly nejméně dvě desítky obětí a způsobily značné škody na infrastruktuře, zničené byly domy, i silnice a narušeno bylo i zásobování vodou a elektřinou.
Historický kontext a budoucí výhledy
Podobné události jsou v historii Sahary vzácné. Naposledy byly zaznamenány před několika desítkami let. Odborníci varují, že v důsledku změny klimatu mohou být podobné extrémní meteorologické jevy v budoucnu častější.
Je možné, že hojné deště přinesou do budoucna naději pro vyprahlé oblasti, protože častější srážky mohou doplnit zásoby podzemní vody, které jsou pro zdejší obyvatelstvo důležité. Zda to ale povede k výraznému zmírnění sucha, zatím není jisté.
Zdroje: novinky.cz, zoom.iprima.cz, ct24.ceskatelevize.cz
částečně vytvořeno AI