Před více než čtyřiceti lety si režisérka Marie Poledňáková vybrala toto poklidné místo pro natáčení "komedie století" a vytvořila scény, které se vryly do srdcí diváků. V době natáčení v roce 1982 patřila chalupa skupině pražských vodáků, což poskytlo ideální kulisy pro filmové vyprávění. Film zachycuje humorné eskapády tří otců, které ztvárnili Julius Satinský, Václav Postránecký a Pavel Nový, při zdolávání rodičovských výzev.

Zdroj: Youtube

Ikonická filmové chalupě

Pro nadšence, kteří si chtějí znovu prožít scény z filmu, je chata přístupná po vyhlídkové trase. Od údolí Kotelského potoka směrem k Rudolfovu najdou návštěvníci sezónní informační středisko Krkonošského národního parku. Cesta pokračuje směrem na Zlatý Mlýn a podél Horské cesty, která vede na louku naproti Zlatému vrchu.

Chata leží na horním konci louky a nabízí nádhernou samotu a panoramatický výhled. Návštěvníci mohou v informačním centru vyhledat ukázky z filmu, které jim obohatí návštěvu.

Kulturní a historické zajímavosti

Kromě filmového věhlasu se Dolní Dvůr může pochlubit i významnými kulturními a historickými zajímavostmi. V obci se nachází klasicistní kostel svatého Josefa a kaple svatého Michaela Archanděla z 16. století. Kromě toho nabízí venkovský dům č. p. 114 pohled na architektonické dědictví regionu, který návštěvníkům kromě přírodních krás přidává další vrstvy zážitků.

Centrum zimních sportů

V zimě se Dolní Dvůr promění v rušné centrum pro milovníky lyžování. Středisko Ski Family Dolní Dvůr je sice kompaktní, ale vhodné zejména pro rodiny. Nabízí pět vleků a sedm sjezdovek a KidPark, který je ideálním prostředím pro malé začátečníky. Komorní rozsah střediska zajišťuje, že si rodiny mohou užívat lyžování a snowboarding v bezpečném a zvládnutelném prostředí.

Brána do Krkonoš

Dolní Dvůr slouží po celý rok jako strategický výchozí bod pro poznávání širšího krkonošského pohoří. Ať už se jedná o túry na vrchol Sněžky, poznávání okolních měst, jako je Pec pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn, nebo výlety na Tetřeví boudy, obec nabízí přístup k nepřebernému množství turistických tras. Zejména v jarních a letních měsících se do Dolního Dvora sjíždějí turisté, aby se vydali za horskými dobrodružstvími, s možností prodloužení cesty do Vrchlabí nebo Jilemnice.

Zdroje: pardubicky.denik.cz, cestovinky.cz, blesk.cz