Vydejte se s námi na kouzelnou výpravu za poznáním půvabné jeskyně a okolních zajímavostí Českého ráje.

Zdroj: Youtube

Vstupte do pohádky

Oblíbená pohádka Václava Čtvrtka o dobrodružstvích Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska si získala srdce celých generací. Podle vyprávění se Rumcajs uchýlil do jeskyně poté, co opustil svou ševcovskou dílnu v Jičíně. A to nejlepší? Rumcajsova jeskyně skutečně existuje!

Samotná jeskyně sice není nijak zvlášť velká, ale je promyšleně a stylově zařízena tak, aby znovu vytvořila svět pohádkové rodiny. Jako by Rumcajs, Manka a Cipísek úkryt stále obývali. Návštěvníci jeskyně mohou vstoupit na stránky pohádky a stát se svědky každodenního života půvabné trojice.

Stylově zařízená skrýš

Když se vejdete do jeskyně, zjistíte, že je vyzdobena s pečlivou pozorností k detailu. Každý kout jeskyně vypráví svůj příběh – od Rumcajsova spacího pokoje přes Mančinu útulnou kuchyňku až po hrací koutek malého Cipíska. Jeskyně nabízí jedinečnou příležitost vrátit se v čase a ponořit se do rozmarného světa loupežnické rodiny.

Objevování Českého ráje

Ačkoli je Rumcajsova jeskyně bezpochyby ústředním bodem pohádkového dobrodružství, v Českém ráji je toho k objevování mnohem více. Neměli byste například vynechat návštěvu Rumcajsovy stezky. Naučná stezka se rozkládá na velkorysých 15 kilometrech a nabízí 12 fascinujících zastávek. Kromě poučení návštěvníků nabízí i dostatek příležitostí k zábavě a dobrodružství.

Rodiny s menšími dětmi se nemusejí obávat dlouhých túr. Rumcajsova stezka má zkrácený Cipískův okruh, který měří zvládnutelné 3 kilometry, ideální pro malé nožky a zvídavé hlavičky.

Cesta rájem

Rumcajsova stezka je cestou srdcem Českého ráje. Začíná v Mladějově a klikatí se přes Loveč ke skalnímu hradu Pařez. Stezka pak vede dobrodruhy kolem ikonických Prachovských skal až na úchvatnou rozhlednu Přivýšina. Poté objevíte již zmíněnou Rumcajsovu jeskyni a vesničku Brada, kde se nachází hospůdka U Rumcajse. Nakonec putování zakončíte na jičínském náměstí před Rumcajsovou vlastní ševcovnou.

V Rumcajsově jeskyni u Jičína ožije kouzelný svět a oživíte zde milované vzpomínky z dětství, nebo s Rumcajse seznámíte vlastní děti, které pohádku tak důvěrně jako vy neznají. Jeskyně i stezka vám všem nabídnou nezapomenutelné dobrodružství. Vstoupíte do světa, kde se pohádky stávají skutečností, a vytvoříte si vzpomínky, které vám zůstanou na celý život.

Zdroje: kudyznudy.cz, jicin.org, navylet.cz