Zatímco panoramatická nádhera z patnáctimetrové rozhledny přitahuje na jeho vrchol mnohé, pravou podstatu Dymníku odhalují jeho skryté skvosty – svérázná restaurace, dobrodružný lanový park a především nebeská "Kamenná hvězda života" (Kamenný strom).

Nebeská brána

Zdroj: Youtube

V krásné krajině Dymníku se nachází hvězda života – podmanivý útvar dvaadvaceti štíhlých žulových kamenů uspořádaných do hvězdného obrazce, přičemž nedaleko stojí jako tichý strážce kámen "Poutník", který symbolizuje svatého Jana.

Krajinná hvězda, inspirovaná hlubokými principy kabaly a posvátné geometrie, slouží jako duchovní uzel, jeden z nejsilnějších v Lužických horách. Ztělesňuje prastarý symbol, jehož kameny jsou zakořeněny v zemi, ale zároveň sahají k nebesům, a staví pozorovatele na práh mezi dvěma říšemi.

Kameny, které jsou také nazývány "rumburské Stonehenge", z nichž každý měří pět až šest metrů a váží kolem čtyř tun, byly vytesány z místní žuly před více než sto lety. Jejich objevení při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou vedlo v letech 2003 až 2004 k slavnostní instalaci pod Dymníkem. Výběr umístění, sladění se světovými stranami a načasování jejich vztyčení bylo pečlivě naplánováno a vyvrcholilo stavbou, která rezonuje s kosmickými energiemi a astrologickou symbolikou zvěrokruhu.

Labyrint kosmické harmonie

Uspořádání obvodových kamenů odráží dvanáct znamení zvěrokruhu a vybízí návštěvníky, aby prošli cestu od Ryb přes Berana a zpět k Vodnáři, což ztělesňuje cestu vesmírným časem. Cesty, které se proplétají mezi kameny, jsou více než pouhými chodníky; jsou vizuálním znázorněním tance živlů mezi vzduchem, zemí, vodou a ohněm.

Dvoubarevné stezky v odstínech šedé a růžovočervené žuly symbolizují věčnou souhru protichůdných sil a odrážejí univerzální princip, že skutečná harmonie vzniká z rovnováhy kontrastů.

Když návštěvníci vstoupí do kamenného kruhu od západu jako do chrámu, ocitnou se v posvátném prostoru, kde na křižovatkách dlážděného labyrintu stojí deset monolitů. Každý kámen, symbol božských aspektů, tvoří strom života, který představuje deset dimenzí dokonalosti. Posvátná geometrie nejen ztělesňuje duchovní víru, ale také vybízí k introspekci a rozjímání o vzájemné propojenosti všech věcí.

Cesta přírodou a spiritualitou

Kolem mystického jádra Dymníku vede naučná stezka NS Dymník, čtyřkilometrový okruh, který nabízí jak fyzické, tak duchovní poznávání. Stezka se 14 informativními zastávkami se vine po zpevněných i nezpevněných cestách a nabízí poznání přírodních krás oblasti i jejího duchovního významu. Stezka, vyznačená svými jedinečnými symboly a vodicí modrou značkou, je přístupná všem a slibuje obohacující zážitek, který spojuje fyzickou aktivitu s duchovním probuzením.

Zdroje: genus.cz, cestovinky.cz, kudyznudy.cz