Rozhledna Heřmanice má design, který od svého vzniku vzbuzuje zvědavost i kontroverze. Dřevěná stavba, která má v průměru pět metrů a je vysoká 24 metrů, je architektonickou anomálií, která rozdělila veřejné mínění. Zatímco někteří návštěvníci vidí tyčící se okurku sahající k nebi, jiní si nemohou nevšimnout její zvláštní podobnosti s mužským přirozením.

Zdroj: Youtube

Za neobvyklým vzhledem věže stojí sdružení tří libereckých architektů známé jako Mjölk. Projekt poprvé vymysleli v roce 2009 s velkolepými plány nabídnout jedinečný výhled na okolní krajinu. Stavba se však potýkala s řadou komplikací včetně nedostatku finančních prostředků a ničivých letních povodní v roce 2010, které její realizaci ještě více oddálily. Teprve v září 2012 se věž konečně otevřela veřejnosti.

Věž s kořeny v přírodě

Navzdory svému polarizujícímu vzhledu je rozhledna v Heřmanicích skutečné spojena s přírodou. Na stavbu padlo 30 metrů krychlových modřínového dřeva, které by mělo časem elegantně zestárnout a změnit barvu na přirozenou zvětralou šeď. Exteriér rozhledny zdobí spletený cop z dřevěných větví, který jí dodává rustikální kouzlo. Do stavby byly zakomponovány také místní buky a různé lesní artefakty včetně hub, což věži dodává organický dojem, který hladce splývá s okolím.

Dechberoucí výhled

Zatímco rozhledna Heřmanice může v některých návštěvnících vyvolat rozpaky, výhled z její vyhlídkové plošiny není nic jiného než úchvatný. Z rozhledny se otevírá panoramatický výhled na Jizerské a Lužické hory, Žitavskou nížinu a nedaleké obce, jako jsou Heřmanice a Dětřichov. Na obzoru můžete dokonce zahlédnout polskou uhelnou elektrárnu Turów, což svědčí o strategické poloze věže.

Jedinečná památka na cyklostezce

Pro cyklisty je rozhledna Heřmanice cílem, který musí navštívit. Slouží jako vrchol cyklostezky, která se táhne z polské Bogatyně přes Heřmanice až do Dětřichova. Cyklisté se mohou z této dálkové trasy plynule napojit na další stezky, například Pašeráckou cyklostezku, a poznávat přírodní krásy regionu.

Jedinečný prvek Libereckého kraje

V roce 2014 byla rozhledna Heřmanice oceněna jako jeden z unikátů Libereckého kraje. Přestože si stavba získala pozornost svým kontroverzním designem, nepochybně si mezi atraktivitami kraje vydobyla své místo.

Ve světě architektury existují mistrovská díla, která vzbuzují úctu. A pak jsou stavby, jako je rozhledna v Heřmanicích, které vyvolávají širokou škálu emocí od pobavení až po rozpaky. Navzdory svému netradičnímu vzhledu je důkazem síly kreativity a inovace a připomíná nám, že někdy jsou to právě ty nejpodivnější konstrukce, které zanechávají nejtrvalejší dojem. Pokud se tedy ocitnete ve Frýdlantském výběžku, neváhejte tuto nezapomenutelnou památku navštívit a zažít úchvatný pohled, který nabízí.

Zdroje: lidovky.cz, kudyznudy.cz, cs.wikipedia.org