Cesta časem

Městečko Roscigno Vecchia, založené v roce 1515, bylo kdysi prosperující obcí zasazenou do drsného terénu jižní Itálie. Na počátku 20. století však hrozící nebezpečí sesuvů půdy donutilo jeho obyvatele k evakuaci a zanechalo po sobě město zamrzlé v čase.

Zdroj: Youtube

Zatímco o kilometr dál vzniklo nové město Roscigno Nuovo, Spagnuolo si vybral opuštěné uličky Vecchia a přijal život v ústraní. V roce 1997 se nastěhoval do zchátralého domu bez elektřiny a tekoucí vody, kde nejenže přežívá, ale svým vlastním jedinečným způsobem se mu daří.

Každodenní rutina

Každé ráno, když se rozední, se Spagnuolo pouští do každodenního rituálu, který se nezměnil už přes dvacet let. Jeho den začíná v šest hodin ráno snídaní, kterou tvoří zbytky od předchozí večeře. Společnost mu v jeho osamělém životě dělají toulavé kočky, jeho samozvaná "ochranka". S upřímnou jednoduchostí přivítá den tím, že si postříká obličej vodou z fontány na náměstí, stejné fontány, která byla kdysi srdcem rušného města.

Symbol houževnatosti a odolnosti

Navzdory tomu, že Spagnuolo žije osaměle, jeho příběh upoutal pozornost celého světa. Turisté, které přitahuje jeho jedinečný životní styl, navštěvují Roscigno Vecchia a přinášejí s sebou dary a příběhy z okolního světa. Spagnuolo zase slouží jako neformální průvodce a vypráví o bohaté historii Roscigno Vecchia.

Spagnuolo zde sice bydlí nelegálně, ale pro úřady je přínosem, a to zadarmo, proto ho zde nechávají bydlet. Starosta města Pino Palmieri oceňuje Spagnuolovu roli při uchovávání historie města. Město sice nemá nárok na výrazné finanční prostředky, přesto se snaží obnovit klíčové památky a učinit z Roscigna Vecchia maják kulturního a historického cestovního ruchu.

Zachování dědictví Roscigna Vecchia

V současné době se připravují plány na obnovu městského kostela, zlepšení přístupových cest a zpřístupnění archeologických nalezišť návštěvníkům. Spagnuolo se svými hlubokými znalostmi historie města hraje v tomto úsilí klíčovou roli.

Pro Spagnuola se svět venku možná neustále mění, ale jeho každodenní rutina zůstává neměnná. Čas ho nijak neohrožuje a on dál žije život, který si sám zvolil. Ve své samotě našel spokojenost a nevědomky se stal strážcem odkazu Roscigno Vecchia. Nejenže uchovává historii města, ale také nás všechny inspiruje, abychom přijali krásu jednoduchosti a sílu odhodlání.

Zdroje: emefka.sk, exquisitecoasts.com, theguardian.com