Roman Skamene se narodil 2. října 1954 v Plané u Mariánských Lázní a v srdcích českých filmových nadšenců si vydobyl zvláštní místo. Ve světě filmu debutoval v roce 1967 ve filmu Útěk a od té doby se stal jedním z nejoblíbenějších herců malých postav v českém filmu.

Zdroj: Youtube

Filmový repertoár

Herec má ve svém repertoáru pozoruhodné výkony v různých filmech a televizních seriálech, například dvojroli v televizní adaptaci klasického románu Marka Twaina "Princ a chuďas" nebo účinkování ve filmu "Bony a klid". Nezapomenutelná role cholerického velitele ve filmu "Tankový prapor" a okouzlující výkon v pohádce "Princové jsou na draka" mu rovněž vynesly ocenění.

Kromě filmové a televizní tvorby se Roman významně podílel na tvorbě českých televizních seriálů, kde hrál například v pořadech "Arabela se vrací", kde ztvárnil Rumburaka, "Senzibilšou" nebo "Modrý kód".

Proměna ruiny

Ačkoli je známý především díky svým rolím v různých filmech a televizních seriálech, jeho skutečná vášeň pro restaurování a renovaci je neméně poutavá. Romana Skamene koupil chalupu u Nižboru na Berounsku před neuvěřitelnými 42 lety, když s manželkou čekali dceru Sandru. Chalupu, chátrající stavení, které bylo dva roky neobydlené, koupili přes známého za částku 135 000 korun.

Od okamžiku, kdy nemovitost získal, se herec vydal na cestu obnovy a proměny. Herec, který je známý svou oddaností svému řemeslu, stejnou vášeň nasměroval i do renovace své vysněné chalupy.

Vytvoření přístaviště klidu

Jednou z prvních věcí, které při návštěvě chalupy upoutají pozornost, je pečlivě udržovaná zahrada. Roman Skamene je na svou zahradu hrdý, osobně se stará o trávník, živý plot a stromy, zatímco jeho žena pečuje o květinové záhony. Dokonce má v plánu zavést včelí úl, který by pomáhal s opylováním stromů, a doufá, že jednou bude chovat také slepice pro čerstvá vejce.

Interiér chalupy odráží hercův eklektický vkus. Je směsicí starožitností a moderního vybavení, v níž se hladce snoubí kouzlo starého světa s moderním komfortem. Kuchyň se pyšní modrou a bílou barvou a rustikální dřevěnou linkou, což svědčí o jeho lásce k tradiční estetice, i když si potrpí na moderní spotřebiče, jako je myčka a pračka.

Útočiště pro kutily

Roman Skamene má na chalupě jako správný kutil také vlastní dílnu, kde tráví většinu času. Její součástí je dokonce útulný koutek s gaučem a televizí pro zasloužené přestávky.

O hercově řemeslné zručnosti svědčí zejména krásná lavička, kterou vlastnoručně vyrobil a která je ukázkou jeho zručnosti a vášně pro práci se dřevem. Jeho fascinace řemeslnou prací se rozšiřuje i na jedinečnou sbírku klíčů, z nichž kreativně vytváří koláže zdobící stěny chalupy.

Rodinná oáza

Zatímco práce ve filmovém průmyslu ho přes týden zaměstnává, netrpělivě čeká na víkendy, aby se mohl uchýlit do své milované chalupy. Často zde tráví čas se svými vnučkami a v klidném venkovském prostředí si vytváří trvalé vzpomínky.

Příběh Romana Skameneho je důkazem jeho talentu nejen před kamerou, ale i v zákulisí jako renovátora a restaurátora. Jeho chalupa, kdysi zanedbaná ruina, se proměnila v oázu krásy, klidu a řemeslné zručnosti.

Zdroje: lifee.cz, kafe.cz, zeny.iprima.cz