Když se podíváme zpět na období před listopadem 1989, mnoho lidí si vybaví nejen politické události, ale také své dětství a hračky, které je provázely. Děti té doby měly své vlastní oblíbené hračky, které byly často vyráběny s větším úsilím a emocionální vazbou, než můžeme vidět v dnešní době. Na mnohé z nich si možná vzpomenou i mladší generace, které už dobu socialismu nezažily. Spoustu hraček si totiž jejich rodiče či prarodiče z nostalgie schovali, takže přestože je doba minula, hodně takových hraček znají.

Zdroj: Youtube

Omezení výběru

Jednou z významných charakteristik hraček za socialismu byl omezený výběr. Oproti dnešní široké škále možností měly děti tehdy mnohem méně hraček, a proto si je často vážily a hrály s nimi intenzivněji. Dětem vydržely mnohdy celé dětství. Výběr hraček také závisel na pohlaví – chlapci měli větší variabilitu hraček než děvčata.

Traktor Zetor nebo oranžová tatrovka

Jednou z nejoblíbenějších hraček té doby byl traktor Zetor. Malí chlapci si s ním hráli hodiny a zkoumali, jak funguje. Další populární hračkou byla velká oranžová Tatra určená na pískoviště. Těšila se velké oblibě a mnoho dětí si ji přálo najít pod stromečkem.

Dřevo, bakelit i kov

Výroba socialistických hraček byla zcela odlišná od dnešního průmyslového zpracování. Na začátku se hlavně používalo dřevo a bakelit. Dřevo bylo oblíbeným materiálem pro výrobu puzzle, autíček a dalších hraček. Bakelitové hračky byly rovněž populární, a to díky své trvanlivosti a odolnosti. Plech a kov byly rovněž často využívány při výrobě hraček, většinou v podobě malých autíček a strojů.

Plast začal vévodit hračkám

Postupem času se začaly prosazovat plastové hračky, a to díky technologickým inovacím a vývoji nových materiálů. Firma Fatra Napajedla, spolu s dalšími výrobci jako Směr, Igra nebo Chemoplast, hrála klíčovou roli v rozvoji plastových hraček. Tyto firmy vytvořily širokou škálu plastových hraček, které se mezi dětmi
staly populárními.

Hračky z éry socialismu mohou v mnoha lidech evokovat vzpomínky na bezstarostné dětství a jednoduchost té doby. I přes omezený výběr byly pro děti tehdejší generace zvláštní a ceněné. V mnoha případech byly více než jen hračkou – byly součástí jejich dětství a vzpomínek na minulost.

Retro kvíz: Legendární socialistické hračky. Vybavíte si, jak se jmenovaly a jak fungovaly?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: denik.cz, zeny.iprima.cz, expresfm.cz