Kosmetický průmysl je dnes plný nepřeberného množství krémů, parfémů a dalších kosmetických přípravků, které nabízejí různé značky po celém světě. Nicméně, představa o kosmetice nebyla vždy takto rozmanitá.

Zdroj: Youtube

Kosmetika za bývalého režimu

Pokud se vrátíme v čase do minulého režimu 20. století, zjistíme, že svět kosmetiky postupně procházel proměnou, která odrážela změny v módních trendech, společnosti a politice.

50. léta kosmetice nepřála

V období minulého režimu, konkrétně v 50. letech, byla nabídka kosmetických přípravků velmi malá. Podle režimu nebyla kosmetika považována za nezbytnou a ženy byly v podstatě povzbuzovány, aby se spokojily pouze s mýdlem, pastou a zubním kartáčkem.

Improvizace českých žen

Nicméně, ženy byly tvůrčí a improvizovaly, když chtěly líčit svůj obličej. Namísto tužky na oči a obočí používaly sirku, kterou barvily, nebo dokonce krém na boty. Místo laku na vlasy používaly naprosto obyčejné látky, jako je cukrová voda či dokonce pivo.

Šedesátá léta

Výraznější líčení přinesla šedesátá léta. Byl vyvinut první make-up, který se časem stal běžným prvkem denního rituálu krásy. Ženy nosily vyčesané drdoly a zdůrazněné oči. V roce 1966 se objevila firma Dermacol, která uvedla na trh první krycí make-up. Původně byl vytvořen pro filmaře v barrandovských studiích a Hollywoodu. Díky tomu mohly ženy dosáhnout bezchybného a proměnlivého vzhledu.

Sedmdesátá a osmdesátá léta

Sedmdesátá a osmdesátá léta přinesla do kosmetického světa větší výběr dekorativní kosmetiky. Nicméně, stále byly určité nedostatky, jako chybějící deodoranty a malý výběr vůní. Zatímco dnes máme na výběr z široké škály vůní. Kosmetické přípravky pro muže začaly nabírat na popularitě během 80. let.

Doba proměny v kosmetice

Osmdesátá léta byla dobou proměny v kosmetickém průmyslu. Zejména v rozvoji dekorativní kosmetiky a zlepšování kvality produktů. Toto období odráží změny v módních trendech a společenských postojích, které ovlivnily způsob, jakým se lidé starali o svůj vzhled.

Znáte kosmetické přípravky z 80. let? Zjistěte, jak dobře si pamatujete tento zajímavý úsek historie kosmetiky a krásy. Odpovězte na následující otázky.

Retro kvíz: Živé květy a pitralon. Vzpomenete si, čím se ženy i muži zkrášlovali v 80. letech?

Díky za to, že jste si vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděl a bavilo vás to. Nezapomeňte se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: lifee.cz, srdcedomova.eu, styl.instory.cz