Muzikály 90. let minulého století představují významnou kapitolu v historii českého divadelnictví. Období, kdy byla divadelní scéna obohacena o řadu významných děl, jakými jsou Les Misérables, Jesus Christ Superstar a mnohé další, znamenalo pro žánr muzikálu v České republice pravý rozmach. Tato éra nejenže přinesla novou vlnu zájmu o divadelní umění, ale také položila základy pro rozvoj a experimentování, díky čemuž muzikál v našich končinách získal svébytný charakter.

Zdroj: Youtube

Klasika i zahraniční adaptace

Zájem o muzikály neustále rostl a s ním i konkurence mezi producenty, kteří představovali jak původní domácí, tak zahraniční díla adaptovaná pro české publikum. Své místo v repertoáru si našly jak klasické tituly, tak nové kousky, které obohatily českou muzikálovou scénu o nevídanou rozmanitost. V devadesátých letech tak muzikál prožíval skutečný boom, který odstartoval éru plnou výjimečných představení, jež se zapsala do srdcí diváků i historie.

Unikátní žánr

V záři reflektorů, na pomezí snu a skutečnosti, se odehrává příběh muzikálu – unikátního žánru, který umělecky snoubí literaturu s hudbou, tancem i herectvím. Muzikál, tento syntetický dramatický žánr, má kořeny hluboko ve 20. století, kdy se zrodil na americkém kontinentu, aby postupně ovládl světová jeviště i filmová plátna.

Jeho podstata spočívá v komplexním spojení zpěvu, hudby a tance, což od jeho protagonistů vyžaduje nejenom herecké, ale i vokální a taneční dovednosti. Muzikál může být celozpívaný či propojovat zpěv s mluveným slovem, stejně tak může obsahovat taneční čísla připomínající balet či se tance zcela vzdát.

Původní muzikálové dobrodružství

Za průkopníka muzikálu je často označována „Show Boat“, loď plná komediantů plující po řece Mississippi, která v roce 1927 přinesla na Broadway nejen písně, ale i jednotící příběh s aktuálními společenskými tématy. Od té doby se muzikál neustále vyvíjel a obohacoval, přičemž jeho hudební složka byla postupně ovlivňována jazzem, klasickou hudbou, rockem a moderní pop music.

Zlatá éra

Zlatá éra muzikálu, sahající od 40. do 60. let minulého století, přinesla na scénu díla hudebních géniů jako George Gershwin, Jerome Kern či Richard Rodgers, která si získala srdce diváků po celém světě. V této době Broadway nejenom že dominovala vývoji muzikálu, ale stala se také kolébkou mnoha světoznámých děl, která byla později úspěšně zfilmována.

Rozkvět v České republice

V Česku se muzikál jako žánr plně etabloval až po pádu komunismu, kdy se otevřely možnosti pro velkolepé inscenace s bohatou výpravou a zapojením známých tváří. Zatímco do roku 1989 vznikaly především tzv. hudební komedie, po devadesátých letech se diváci dočkali jak licencovaných zahraničních muzikálů, tak původních českých děl.

Rozkvět muzikálu v Česku je spojen s nástupem soukromých producentů, kterým se podařilo přilákat široké divácké spektrum, a s rozvojem nových muzikálových scén, které poskytly prostor pro ambiciózní projekty.

Evoluce a expanze

Muzikál tak stojí na křižovatce různých uměleckých forem, odkud pokračuje ve své neustálé evoluci, přičemž si zachovává schopnost oslovit a pohltit publikum nejen skvělými výkony, ale i sugestivním spojením hudby, slova a obrazu. Jeho magie spočívá v tom, že dokáže vyprávět příběhy, které rezonují s emocemi a fantazií diváků, čímž překlenuje rozdíly mezi kulturami a generacemi.

Ponořte se s námi do muzikálového světa a otestujte si, jak dobře znáte tyto klenoty!

Retro kvíz: Vzpomenete si na kultovní české muzikály 90. let? Byly to neuvěřitelné hity

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: nasregion.cz, cs.wikipedia.org, idnes.cz