Osmdesátá léta, éra, která zanechala nesmazatelnou stopu v hudební historii. Byla to doba, kdy se na světové i československé hudební scéně objevilo mnoho ikon a legend, jejichž hudba dodnes rezonuje a inspiruje. Připomeňme si některé z nezapomenutelných jmen, která tvořila paletu tehdejší hudební epochy.

Zdroj: Youtube

Československá scéna

V Československu se hudební scéna v osmdesátých letech teprve rozvíjela, a to s minimálně desetiletým odstupem oproti západnímu světu. Přesto se zde vynořili umělci, kteří se stali legendami.

Zpívající bubeník Víťa Vávra

Jedním z takových ikon byl Víťa Vávra známý jako "zpívající bubeník". Jeho hudební kariéra začala v sedmdesátých letech. Nejúspěšnější však pro něj byla právě osmdesátá léta. V roce 1983 založil kapelu Monogram. Jeho tvorba stále rezonuje i přes jeho odchod v roce 2021.

Hanička Písnička

Naše několikanásobná zlatá slavice Hana Zagorová byla královnou českého šansonu. Její nenapodobitelný hlas dnes pozná každý. Kariéru odstartovala již v roce 1963. Během ní nazpívala přes 900 skladeb a spolupracovala s mnoha hudebníky. Nejvýznamnější z nich je Karel Vágner, se kterým nazpívala Hej mistře basů. Zemřela v roce 2022.

Linda Finková nebo Duo Kamélie

Další osobností československé hudební scény byla Linda Finková, která svým hlasem obohatila mnoho alb různých interpretů. Zpívala s orchestrem Karla Vágnera. Ženské uskupení Duo Kamélie pak zazářilo nejen doma, ale i za hranicemi.

Madonna a Michael Jackson

Na světové scéně se v osmdesátých letech zrodila řada ikonických osobností, které změnily hudbu na celém světě. Madonna, proslavená jako královna popu, stále inspiruje svým odvážným stylem a nekompromisním přístupem k tvorbě. Michael Jackson, král popu, oslnil svět již od svých dětských let a jeho alba jako "Thriller" a "Bad" jsou považována za vrcholné mezníky v oblasti popové hudby.

Duran Duran a Prince

Kromě nich se na světové scéně vynořili i jiní nezaměnitelní umělci, jako je kapela Duran Duran, která definovala zvuk a styl osmdesátých let. Osobnost vyznačující se nejen svou hudbou, ale i excentrickým stylem a vizuálním uměním byl zpěvák, multiinstrumentalista, textař a producent v jedné osobě Prince. V roce 2004 byl uveden do rock´n´rollové síně slávy. Zemřel na předávkování opiáty v roce 2016.

Osmdesátá léta byla obdobím inovací, odvahy a nekompromisního vyjádření umělců. Jejich hudba nejen zazněla ve svém čase, ale i nadále rezonuje a inspiruje nové generace umělců a posluchačů po celém světě. Osmdesátky zůstávají v naší paměti jako éra, která změnila hudební průmysl navždy.

A jací hudební fanoušci nebo fajnšmekři se skrývají ve vás? Náš kvíz vás na chvíli přenese do osmdesátých let, kdy vznikaly ty největší hity všech dob.

Retro kvíz: Holky z naší školky a další. Vzpomenete si na největší hudební hity 80. let?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: chomutovsky.denik.cz, prozeny.cz, nespechej.cz