Užupis, což v litevštině znamená "na druhé straně řeky", je čtvrť rozkládající se na pravém břehu řeky Vilnia. Co však dělá toto místo skutečně podmanivým, není jen jeho malebná poloha, ale i jeho výstřední a svobodomyslná podstata.

Zdroj: Youtube

Čtvrť s bohatou historií

V minulosti byl Užupis hustě osídlenou oblastí s významnou židovskou komunitou. Druhá světová válka však přinesla vlnu otřesů, která vedla k evakuaci obyvatel. Po válce tato kdysi prosperující čtvrť zchátrala a prázdné budovy se v sovětské éře staly útočištěm pro bezdomovce, prostitutky a utlačované. Užupis, kdysi živé centrum, se nyní proměnil v nejproblematičtější část litevského hlavního města.

Renesance po získání nezávislosti

V roce 1990 však Litva získala zpět svou nezávislost a začal vát vítr změn. Nízké ceny nemovitostí přilákaly umělce a intelektuály, které přitahoval bohémský a poněkud zchátralý půvab oblasti. Užupis prošel pozoruhodnou proměnou a vzniklo zde útočiště tvůrčích mozků. Oživení nakonec vedlo ke vzniku Užupské republiky 1. dubna 1997 díky vizionářskému básníkovi, hudebníkovi a filmaři Romasi Lileikisovi.

Republika jako žádná jiná

Romas Lileikis udělal víc než jen to, že vyhlásil Užupis nezávislou republikou; vdechl jí jedinečného ducha a charakter. Republika Užupis se může pochlubit vlastní hymnou, prezidentem, malou armádou a vlajkou. Výjimečné jsou ale především její základní hodnoty: bratrství, tolerance a soucit. I proto nová republika upoutala pozornost světových osobností, jako je dalajláma, který se hrdě stal čestným občanem.

Ústava města Užupis

Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů Republiky Užupis je její ústava, dokument, který odráží srdce a duši zdejšího nekonvenčního národa. Ulice Užupisu lemují průhledné tabule ozdobené překlady v různých jazycích, na nichž jsou uvedena práva, povinnosti a hodnoty občanů. Prozkoumejme několik z nich:

Právo žít u řeky Vilnelé: V Užupisu má každý právo žít u řeky Vilnelé a řeka sama má právo volně plynout.

Základní potřeby: Občané mají právo na teplou vodu, topení v zimě a střechu nad hlavou pokrytou taškami.

Právo být jedinečný: Užupis si cení individuality, každému dává právo být sám sebou, dělat chyby, milovat a oddávat se zahálce.

Práva zvířat: Pes má právo být psem, zatímco kočka, ačkoli není povinna milovat svého majitele, musí pomáhat v nouzi.

Právo na štěstí a svobodu: Každý občan má právo být šťastný, nešťastný, mlčenlivý nebo věrný, ale nikdo nemá právo uchýlit se k násilí.

Zásady, jen malá část ústavy Užupisu, vystihují atmosféru pozoruhodné republiky. Je to jedna z nejkrásnějších ústav, které kdy byly napsány, a pouhými několika slovy vyjadřuje hluboké pocity. Užupis zahrnuje rozmanitost, individualitu a soucit, díky čemuž se k ní může vztahovat každý, kdo si její ústavu přečte.

Republika Užupis v litevském Vilniusu je víc než jen čtvrť; je to svědectví o síle transformace a oslavě individuality. Od své pohnuté minulosti až po bohémskou renesanci a vytvoření vlastního národa je Užupis majákem tvořivosti, tolerance a soucitu. Malá republika za řekou nás inspiruje k tomu, abychom si vážili své jedinečnosti, přijímali rozmanitost a usilovali o harmoničtější svět, kde je stejně jako v Užupisu možné téměř vše.

Zdroje: en.wikipedia.org, mmdevoe.medium.com, euronews.com