Co stojí za tím, že pohádka "Pyšná princena" obstála ve zkoušce časem, a jak si její natáčecí místa vedou v moderním světě?

"Pyšná princezna" je v jádru příběhem, který je zrcadlem odrážejícím společenské rozpory své doby. Zatímco panství krále Miroslava (Vladimíra Ráž), ležící na východě vyzařuje jas, západní Půlnoční království princezny Krasomily (Alena Vránová) se skrývá ve stínech. Kromě společensko-politického podtextu však trvalé kouzlo příběhu spočívá v tom, že dokáže oslovit diváky všech věkových kategorií a jeho dialogy se vžily do běžného jazyka.

Zdroj: Youtube

Po stopách fantazie

Vydali jsme se do dnešní krajiny, abychom odhalili pozůstatky kouzelného příběhu. Původní natáčecí místa sice prošla proměnou, ale jejich podstata zůstává hmatatelná a připomíná kouzlo stříbrného plátna.

Jedním z takových míst je skromný příbytek líného ševce, zasazený do skalnatého terénu Všemily na Děčínsku, v němž hledali útočiště princezna Krasomila a král Miroslav. Místo, kde se chalupa původně nacházela, se od té doby proměnilo v moderní obydlí. Ikonická skála však zůstala zachována a slouží jako poznávací znamení pro fanoušky i zvědavé návštěvníky.

Královské rezidence

Kouzelná říše "Pyšné princezny" však sahá daleko za hranice Všemil. Napříč zelenou krajinou České republiky tvůrci pečlivě vybírali místa, která slouží jako kulisy pro nadčasový boj mezi světlem a tmou, dobrem a zlem.

Zámek Hluboká nad Vltavou, jehož zahrady byly svědky veselých her princezny Krasomily mezi fontánami, a Český Krumlov, sídlo království krále Miroslava, si zachovávají svou působivou majestátnost stejně jako v minulosti. Příběh dále vede do Telče, kde v poklidných zámeckých zahradách rozkvetla králova láska ke stromům.

Úkryty před vojáky

Dobrodružství Miroslava a Krasomily, kteří unikají před pronásledujícími vojáky, nás zanese do Dolského mlýna v Jetřichovicích. Zdejší místo bylo filmovými tvůrci přetvořeno – osadili ho doškovou střechou a nechali zdemolovat sousedící budovu hotelu.

A jako vrchol přírodních krás v příběhu slouží Panská skála u Kamenického Šenova, čedičové varhany vytvořené dávnými tektonickými procesy, kde se princezna a král skrývají před jezdeckou hlídkou.

Věčné kouzlo "Pyšné princezny"

"Pyšná princezna" zůstává kulturním milníkem, filmem, který nejen pobavil, ale také zachytil podstatu své doby a krásu československé krajiny. Jeho lokace, některé proměněné a jiné nadčasové, zvou fanoušky i nové návštěvníky na objevitelskou cestu.

Zdroje: jenzeny.cz, filmovamista.cz, idnes.cz