Navzdory počáteční skepsi kritiků, kteří Pyšnou princeznu považovali za příliš vzdálenou realitě a příliš "kapitalistickou", si příběh princezny Krasomily a krále Miroslava v podání Aleny Vránové a Vladimíra Ráže nakonec získal srdce mnoha lidí a zajistil si místo nejnavštěvovanějšího českého filmu všech dob.

Zdroj: Youtube

Portál do minulosti

V pohádce si střihl svou roli i malý dům chudého uhlíře. Záběry se točily v Českém Švýcarsku a dnes se na něj můžete podívat. Podařilo se ho totiž obnovit. V roce 2020 odhalila Správa Národního parku České Švýcarsko repliku této uhlířské chalupy, začleněnou do naučné stezky Česká cesta.

Iniciativa nejen vzdává hold trvalému odkazu filmu, ale také obohacuje zážitky návštěvníků v parku a nabízí hmatatelné spojení s pohádkou, která okouzluje diváky po celé generace.

Historická cesta

Naučná stezka Česká cesta, která se táhne v délce asi šesti kilometrů od skalního hradu Šaunštejn ke zbytkům osady u německých hranic, slouží jako průvodce do minulosti a představuje historii, která sahá od doby kamenné až po nedávné turbulence 20. století.

Kdysi to byla důležitá obchodní cesta mezi Čechami a Saskem, která byla svědkem významných historických událostí, včetně pruského vpádu do Čech. Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky osady Zadní Jetřichovice, která zde stála až do konce druhé světové války. Stezku lemují informační panely, které nabízejí pohled do života lidí, kteří zdejší místo kdysi nazývali svým domovem.

Sochy, které vypovídají o historii

Naučná stezka Česká cesta je doplněna o umělecké vyjádření a zdobí ji sochy, které zobrazují různá historická a přírodní témata. Tyto sochy nejen zvyšují estetickou přitažlivost stezky, ale slouží také jako připomínka rozmanité minulosti oblasti. Návštěvníci mohou obdivovat vyobrazení sobů z doby kamenné a postavu pračlověka, která je spojuje s dávnými obyvateli regionu.

Podobně sochy divočáků, bobrů a medvědů připomínají bohatou biodiverzitu, která zde kdysi bujela a která byla rozmarně zachycena při natáčení filmu "Pyšná princezna". Socha ruského vojáka je svědectvím o novějších historických událostech, které region formovaly.

Podpora státu

Vytvoření naučné stezky, investice ve výši 1,15 milionu Kč podpořená převážně státní dotací, podtrhuje závazek zachovat a oslavit přírodní krásy a historický význam Českého Švýcarska. Stezka nabízí nejen retrospektivní pohled na minulost oblasti, ale také vyzývá návštěvníky, aby se do jejích příběhů zapojili.

Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, decinsky.denik.cz