Značka, která mate řidiče i po letech své existence, má svá specifika i úskalí. Správné označení je B32 (tedy jiný zákaz) s nápisem Průjezd zakázán. Patří mezi méně časté, ale o to více matoucí prvky na českých silnicích. Mnoho řidičů si není jisto, zda mohou do takto označeného úseku vjet, nebo se mu mají zcela vyhnout. Pravda je překvapivě někde uprostřed.

Změny ve vyhlášce

Před rokem 2016 platilo, že do úseku označeného touto značkou bylo možné vjet pouze v případě, že řidič přerušil jízdu. „To v praxi znamenalo, že musel zastavit, vystoupit z vozidla, nebo provést nějakou činnost, jako je naložení či vyložení nákladu. Pouhý průjezd bez zastavení byl považován za porušení pravidel,“ tvrdí dopravní odborníci.

Pak ale vstoupila v platnost nová vyhláška, která interpretaci značky značně upravila. Podle aktuálně platných pravidel již není nutné v označeném úseku zastavovat. Místo toho vyhláška stanoví, že „řidiči nesmí bez důvodu vjet do takto označeného úseku.“ Co to ale znamená?

Vyhláška jasně specifikuje, co nemůže být považováno za platný důvod pro vjezd do označeného úseku:

- objíždění dopravně složité situace
- zkracování trasy

Pokud z těchto důvodů do označeného úseku vjedete, pokuta vás nemine.

Hledání důvodu zastavení

Na druhou stranu, vyhláška ponechává poměrně široký prostor pro interpretaci toho, co může být považováno za platný důvod. Mezi ty akceptovatelné tak může patřit:

- hledání parkovacího místa
- obdivování architektury v dané oblasti
- pátrání po ztraceném domácím mazlíčkovi

Výzva pro policisty

Policisté neradi potvrzují, že značka Průjezd zakázán je pro ně výzvou. Zatímco dříve pro ně bylo snadné prokázat porušení pravidel (stačilo vidět vozidlo projet bez zastavení), nyní je situace komplikovanější. „Někdy je těžké rozhodnout, zda je uvedený důvod legitimní,“ shodují se. Vzhledem k tomu, že například v Praze si podle odborníků na dopravu stejně řidiči dělají co chtějí a na policistu nenarazíte, není se třeba bát sankcí. Je ale důležité poznamenat, že značka vyzývá i k tomu, aby byli šoféři ohleduplní a do dané oblasti vjížděli opravdu jen tehdy, pokud v ní mají co dělat.

Související články

Praktické dopady

Průjezd zakázán má podle expertů dopady na každodenní provoz v oblastech, kde je umístěna. Typickým příkladem je snaha zabránit řidičům v objíždění dopravních zácp přes rezidenční čtvrti. „V okolních ulicích jsme dlouho bojovali s nadměrným provozem, když se řidiči snažili vyhnout zácpě na hlavní. Od instalace se to mírně zlepšilo,“ tvrdí obyvatelka vilové oblasti v okolí pražské ulice Bohdalecká.

Jak se nejlépe zachovat, pokud na značku narazíte?

1. Zvažte svůj důvod pro vjezd do označeného úseku.
2. Pokud je vaším cílem pouze zkrácení trasy nebo vyhnutí se dopravní zácpě, nevjíždějte do úseku.
3. Máte-li legitimní důvod (např. hledáte parkovací místo nebo je vaše cílová destinace v daném úseku), můžete vjet.
4. Buďte připraveni vysvětlit svůj důvod v případě policejní kontroly.

Zdroje: autosalon.tv, www.zakruta.cz

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jak jste spokojeni s tímto článkem? Budeme vděční za vaši upřímnou zpětnou vazbu. Předáme vaše hodnocení redaktorovi, aby se mohl nadále zlepšovat.

Fantastický článek, skvěle napsané, sdílím s přáteli Hlasů: 47
Článek mě sice pobavil, ale má nedostatky, spíše průměr Hlasů: 18
Slabé, nic nového, redaktor by se nad sebou měl zamyslet Hlasů: 59