Na první pohled se brouk může zdát nenápadný, ale skrývá zajímavé tajemství – je to hrozivý dravec. Tito brouci, si dokážou poradit i s mnohonásobně většími plži, což z nich dělá překvapivou hrozbu ve světě hmyzu.

Zdroj: Youtube

Smrtící arzenál

Zahraniční entomologové často označují brouky prskavce za "bombardéry" a "hmyzí artilérie". Zlověstná přezdívka vychází z pozoruhodné zbraně, kterou brouci ovládají – dvousložkového výbušného systému ukrytého v jejich těle. Toto výbušné duo se skládá z hydrochinonu, který hmyz běžně používá ke stavbě svých vnějších schránek, a peroxidu vodíku.

Obě dvě látky jsou v těle brouka uloženy odděleně, aby se v případě nebezpečí spojily v tlustostěnné reakční komoře. Svaly ovládané ventily usnadňují spojení a spouštějí rychlou chemickou reakci. Během několika okamžiků se při následném procesu vytvoří volný kyslík a vznikne dostatek tepla, aby se značná část obsahu reakční komory odpařila. Brouk se tak stává živou, dýchající zbraní, která chrlí oblak chemikálií o teplotě 100 °C přímo proti útočníkovi, proto byste na něj neměli sahat. Pokud by se vám tekutina dostala do oka, může na krátkou dobu oslabit vidění, menší živočichy, jako např. ptáky, na chvíli oslepí úplně.

Zoufalý útěk

Ani působivý obranný mechanismus však brouku nezaručuje vždy bezpečí. V některých případech se mohou ocitnout v žaludku predátora a čelit něčemu, co se zdá být nevyhnutelným osudem. Přesto se houževnatý hmyz odmítá vzdát a používá další úžasný trik.

Když jsou brouci uvězněni v útrobách predátora, vylučují ze specializovaných buněk na svém těle chemický sprej. Jedovatý lektvar vyvolá u predátora dávivou reakci, která broukovi dává šanci uniknout. Výzkumy entomologů Šindžiho Sugiura a Takuyi Sato z univerzity v Kóbe potvrdily, že brouci rodu prskavec se mohou úspěšně dostat z trávicího traktu některých predátorů ve 43 % případů.

Zajímavé je, že někteří brouci vydrží být ponořeni v trávicích šťávách až hodinu a půl, než jejich věznitelé povolí. Strategie je však nejúčinnější, pokud brouk ještě nevyčerpal svou chemickou obranu. Když už predátoři obranné látky snesou, prskavci se z trávicího traktu dostanou jen asi v 5 % případů.

Úžasné adaptace brouka

Úžasný soubor obranných mechanismů brouka prskavce je ukázkou podivuhodných přizpůsobení přírody. Od neohroženého lovu mnohem větší kořisti přes výbušný chemický arzenál až po schopnost uniknout z břicha svého nepřítele jsou tito brouci příkladem nezlomné vůle přírody přežít.

Zdroje: abicko.cz, atlaszvirat.cz, ekolist.cz